Emlak İkametgah Nedir? İkametgah Belgesi Nedir?

İkametgah Nedir? İkametgah Belgesi Nedir?

İkametgah Nedir? İkametgah Belgesi Nedir? İkametgah ve İkametgah Belgesi Hangi Durumlarda Alınır? Tüm detaylarıyla…

İkametgah kelimesinin sözlükteki anlamı, bir bireyin yaşamını sürdürdüğü ve konut gibi gayrimekulünün bulunduğu yer olarak bilinmektedir. Hukuki açıdan bakıldığında bir bireyin yalnızca bir ikameti mevcut bulunabilmektedir. Tüzel kişilere ait olan ikametgah ise, tüzüğünde tam tersi olarak herhangi bir hüküm yer almadığı takdirde, işlem merkezinin bulunduğu yer olarak tanımlanmaktadır.

İkametgah Nedir?

İkametgah kelimesi; kişinin devamlı olarak bir yerde yaşamını sürdürdüğü, oturduğu yer anlamını taşımaktadır. Başka bir deyişle ikametgah; bireylerin yaşadıkları konut ya da herhangi bir bölge, adres olarak bilinmektedir. Vakıf ya da dernek gibi tüzel kişiler adına ikametgah ise; işlemlerin gerçekleştirildiği, devlet kayıtlarında yer alan ve faaliyet gösterilen yer şeklinde tanımlanmaktadır.

Bireylerin ya da tüzel kişilerin hukuken yalnızca bir ikameti mevcut bulunmaktadır. Herhangi bir adres değişikliği, taşınma gibi durumlarda bu değişikliğin bildirilmesi kanun ile sabit kılınmıştır. Adres değişikliğinin bildirilmemesi gibi durumlarda doğacak olan olumsuzluklardan ise bireyler sorumlu tutulmaktadır.

İkametgah Belgesi Nedir?

İkametgah belgesi, bir bireyin devamlı olarak ikamet ettiği, yani yaşamını sürdürdüğü yerin resmi açıdan belirtilmiş olduğu ve devlet tarafından kayıt altına alınan adres anlamına gelmektedir. Kısacası ikametgah belgesi; bireyin yaşamış olduğu yerin adresini yazılı ve resmi olarak ortaya koyan bir belgedir.

İkametgah belgesi, geçmiş dönemlerde yalnızca mahalle muhtarlıklarından temin edilebilirken, günümüzde İl Nüfus Müdürlüklerinden, yine muhtarlıklardan ya da gelişen teknoloji sayesinde online olarak E-devlet sistemi üzerinden temin edilebilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden ikametgah belgesi alabilmek ya da ikametgah adresi sorgulayabilmek için T. C. kimlik numarası ve e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. E-devlet şifresi ise PTT şubeleri aracılığı ile oldukça makul bir ücret karşılığında temin edilebilmektedir.

İkametgah ve İkametgah Belgesi Hangi Durumlarda Alınır?

Bireyler çeşitli nedenlerden dolayı ikametgah değişikliği yapabileceği gibi, çeşitli nedenlerden dolayı ikametgah belgesi de alabilmektedir. İkametgah değişikliği yapmak isteyen bir bireyin İl Nüfus Müdürlüklerine müracaat etmesi gerekmektedir.

İkametgah belgesi ise; bireyin vize, pasaport, askerlik gibi pek çok bürokratik durumlar için talep edilebilirken, banka hesabı, GSM hattı açtırma, iş başvurusunda bulunma gibi durumlar için de talep edilebilmektedir. İkametgah belgesi almak isteyen bir bireyin İl Nüfus Müdürlüğü ya da mahalle muhtarlığına müracaat etmesi veya e-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,471BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,243TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,785TakipçilerTakip Et