İFM İstanbul’da Finans Sektörünün Kalbi Olacak!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin öncü olduğu İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesinin çalışmaları hızlandı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin öncü olduğu İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesinin çalışmaları hızlandı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)’nin öncü olduğu İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesinin çalışmaları hızlandı.

İstanbul Finans Merkezi Projesi’ne ilişkin olar TCMB ihalesinin son oturumu ise dün gerçekleşti.

İntaş Taah. Yapı ile YDA İnşaat Teklif Verdi!

Konuya ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan TOKİ Başkanı Ergün Turan, İFM Projesinin ihalesinin son oturumuna katılım gösteren İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.Ş. ile YDA İnş. San. ve Tic. A.Ş.’nin teklif verdiğini açıkladı.

Merkez Bankasının projenin son oturumunu gerçekleştirdiğini açıklayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, verilen tekliflerin değerlerini açıkladı. YDA İnşaat 1 milyar 725 milyon TL teklif verdi. İntaş’ın verdiği teklif ise 1 milyar 440 milyon TL olarak açıklandı. Arsa Satış Karşılığı İdare Payı Gelirinde en fazla teklif sunanı açıklayan Ergün Turan, İntaş’ın 180 milyon TL değerinde teklif sunduğunu söyledi.

İstanbul Finans Merkezi için Sözleşme İmzalanacak, Arsa Payı TOKİ’ye Verilecek!

Tekliflerin incelenmesi sonrasında ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalanacağını söyleyen Ergün Turan, arsayı satın alın firmanın arsa üzerinde söz konusu projeyi geliştireceklerini ve elde edilen kazancın ise satış sırasında belirlenen payını ise arsa payı kapsamında TOKİ’ye devredileceğini söyledi.

Merkez Binası Detayları!

Proje detaylarını açıklayan Ergün Turan, yapının 55 katlı olacağını açıkladı. Bina içinde bulunanlar ise şöyle;

  • Ticaret Alanı
  • Otel
  • Ofis

TCMB’nin Kalbi Olacak!

SPK ile BDDK binaları ile beraber Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın İstanbul Finans Merkezi’nin merkezi olacağını söyleyen Turan, TCMB’nin kalbi olacağı şeklinde yorumladı.

İstanbul Finans Merkezi projesinin bitmesi ile beraber kurumsal bir yapının meydana geleceğini söyleyen Ergün Turan, gerek iş gücü ve fiziki yapı gerekse reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılayacağını söyledi.

Kendi Ekonomisini Kendisi Yaratacak!

50.000 çalışan, 25.000 ziyaretçi, 11.000 konaklama ile 1 günde toplamda ortalama olarak 90.000 insanın orada bulunacağını söyleyen Turan,  alışveriş ve iş imkanları ile beraber oranında kendi ekonomisini kendinin yaratacağını söyledi.

Finans Şehri Kuruluyor!

Proje için yapılan yatırım maliyetinin toplamda 3 milyar TL değerine tekabül edeceğini söyleyen Turan, İstanbul için finans şehrinin kurulacağını söyledi.

Turan, TOKİ’nin alt yapısı ile birlikte hazırlanan İstanbul Finans Merkezi projesi yatırımının finans sektörünü devler ligine hazırlandığını söyledi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.