İnşaat Firmaları Maliyeti Nasıl Hesaplar?

İnşaat firmaları, gerek konut satış ücretini belirlemek, gerekse inşaat sürecindeki mali yönetimi kontrol altında tutmak için maliyet hesabı yaparlar. Peki bu hesap nasıl yapılır? İşte maliyet hesabına dair önemli noktalar ve detaylar!

İnşaat firmaları, gerek konut satış ücretini belirlemek, gerekse inşaat sürecindeki mali yönetimi kontrol altında tutmak için maliyet hesabı yaparlar. Peki bu hesap nasıl yapılır? İşte maliyet hesabına dair önemli noktalar ve detaylar!

İnşaat yapımında kullanılan malzeme adeti yaklaşık olarak iki yüzdür. İnşaat firmaları, yapıda kullanılan bütün malzeme hesaplanır ve birim fiyatı ile miktar çarpımı yaparlar. Çıkan bütün miktarlar toplanarak yaklaşık maliyet hesaplanır. Dolayısıyla çok ince hesaplar yapılması gerekmektedir.

Büyük projelerde yüzde bir yüzde iki hata payı bile çok yüksek rakamlara denk gelmektedir. Bu hatayı en düşük seviyeye indirmek için bazı hesaplama metotları geliştirilmiştir. Tecrübeye dayalı yapılan tahminler kesinlikle tercih edilmemektedir. Bu metotların genel adı metraj hesaplamadır. En çok tercih edilen iki yöntem bulunmaktadır.

İnşaat Firmaları İçin Metraj Hesaplama Programları

Bu programlar, inşaat sektörünün temeli olan iki boyutlu çizim programıyla (Autocad) çizilmiş olan projeyi yükleyerek gerekli verilerin girilmesiyle hesaplamaktadır. Bütün verilerin dikkatli şekilde girilmesi gerekmektedir.

Sadece projeyi yükleyerek metraj hesaplama yapılamaz. Yapıyla ilgile verileri giren yetkililerin projeye hakim olması gerekmektedir. Dikkatli şekilde çalışılması durumunda kısa sürede hesaplama yapılabilir. Aksi takdirde sonuç oldukça yanlış olur ve geri dönüp incelenmesi zaman kaybına neden olacaktır.

Proje Üzerinden Metraj Hesaplama

Bu yöntem çok fazla zaman almaktadır. Ayrıca metraj hesaplamayı yapan kişi üç boyutlu görebilmeyi iyi bilmelidir. Zira çizilmiş olan iki boyutlu projenin her bir bölümünün üç boyutunu bilerek hesaplama yapması gerekmektedir. Bazı bölümleri iki kez hesaplama yapması gerektiği gibi bazı bölümleri de toplam metrajdan iki defa çıkarması gerekmektedir.

İnşaat firmaları; çok katlı benzer yapılarda genel olarak bir kat hesaplar ve toplam kat ile çarpılarak sonuca ulaşırlar. Büyük çaplı projeler üç dört yıl sürmektedir. Bir yapı malzemesinin fiyatı elbette üç dört yıl boyunca aynı fiyatta olmayacak ve artış gösterecektir. Bu artışlar göz ardı edilemez. Maliyet hesaplanırken bu artışları da göz önüne alarak hesaplamalar yapılmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.