Honda’dan Kriz Açıklaması: Türkiye Etkilenmedi!

Japon asıllı dünyaca ünlü otomobil markası Honda tarafından, Kocaeli Gebze’deki üretimi gerçekleştirilen Civic Sedan’ın Japon Kobe Steel krizinden etkilenmemiş olduğu, ayrıca bahsi geçen parçaların Avrupa’dan temin edildiği ifade edildi. Japonya’daki en büyük çelik üretim firmalarından biri olan Kobe Steel’den kaynaklı meydana gelen krizin etkileri Türkiye’den de hissedilmeye başlandı. Türkiye’de krizi duyan tüketiciler, otomobillerinde meydana gelen […]

Japon asıllı dünyaca ünlü otomobil markası Honda tarafından, Kocaeli Gebze’deki üretimi gerçekleştirilen Civic Sedan’ın Japon Kobe Steel krizinden etkilenmemiş olduğu, ayrıca bahsi geçen parçaların Avrupa’dan temin edildiği ifade edildi.

Japonya’daki en büyük çelik üretim firmalarından biri olan Kobe Steel’den kaynaklı meydana gelen krizin etkileri Türkiye’den de hissedilmeye başlandı. Türkiye’de krizi duyan tüketiciler, otomobillerinde meydana gelen çöküntülerin bu sebeple oluştuğunu ve yaşamış oldukları bu zor durumun böylelikle daha kesin bir şekilde ortaya çıkabileceğini dile getiriyor.

Söz konusu olan mesele hakkındaki şikayetler, daha çok Japon Honda firmasının Türkiye adına üretmiş olduğu modeller için geliyordu. Honda Civic sahiplerinin epeydir bahsetmiş oldukları ve söz konusu şikayetlerin bir grup halini almış olduğu meselenin yanıtının bu kriz sayesinde açığa çıkmış olacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’deki Honda sahipleri, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde üretimi gerçekleştirilen Civic Sedan modelinin C sütununda meydana gelen çöküntülerin Kobe Steel nedeniyle oluştuğunu iddia etmesinin ardından Honda Türkiye bir açıklamada bulundu. Konu üzerine yapılan açıklamada, Civic Sedan’ın üretimi için kullanılmış olan parçaların Kobe Steel’e ait olmadığı, söz konusu parçaların Avrupa’dan temin edilmiş olduğu belirtildi. Kısacası bu açıklama ile Japonya’da meydana gelen bu krizin Türkiye’deki üretimle bir alakası olmadığı ifade edildi.

Krizin Çıkış Noktası

Japonya’da bir iş gazetesi tarafından yapılan bir haberde, Kobe Steel şirketi bünyesindeki bir yan kuruluşun veri sahtekarlığı yapmış olduğunu iddia etti. İddiaların hedefindeki şirket ise alüminyum ve bakır ürünlerine ait olan müşteri spesifikasyonlarına uygun olduğunu ifade eden belgelerin sahte olduğunu kabul etmişti. Burada bahsi geçen parçalar ayrıca uçak, otomobil ve uzay roketlerinin üretiminde de kullanılıyor.

Gazete yapmış olduğu haberinde, yan kuruluş olan Kobelco’nun müşterilerine ürünleri kontrol etmeden gönderdiğini belirtirken, ana şirket ve kuruluş tarafından yapılan açıklamada Kobelco için soruşturma başlatıldığı ifade ediliyor.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.