EkonomiHavayolu ile Yapılan İhracat Arttı!

Havayolu ile Yapılan İhracat Arttı!

Ülkemizde 2012 ile 2016 yılları arasında havayolu ile yapılan taşımacılık artış göstermeye başladı.

Ülkemizde 2012 ile 2016 yılları arasında havayolu ile yapılan taşımacılık artış göstermeye başladı.

Havayolu ile yapılan ihracat 14 yıllık zaman zarfı içinde 2,3 milyar dolar değerinde 17,7 milyar dolara kadar çıktı.

Anadolu ajansının aldığı bilgilere göre, 2002’den sonra dönemlerde havayolu ülkemizdeki tüm vatandaşların tercihi haline geldi. En çok tercih eden sadece vatandaşlar olmadı. Havayolu ihracat için de önemli bir nokta oldu.

Havayolu ile Yapılan İhracat 7,5 Kat Arttı!

15 yıl içinde yapılan ihracatı 36 milyar doları 4 kat daha artırarak 142,5 milyar dolara çıkaran Türkiye, önemli ölçüde ekonomik gelişmeler katetti. Havayolu ile yapılan ihracat değeri baza alındığı zaman 15 yıllık dönemde 7,5 katlık artış meydana geldi. 2002’de 2,3 milyar dolar değerinde olan havayolu ihracatı geçen senenin Aralık ayı döneminde 17,7 milyar dolarında üzerine çıkarak zirveye ulaştı. Yine aynı dönemde karayolu ile yapılan ihracat baza alındığı zaman ise 16,4 milyar dolar değerinden 44,8 milyar dolara çıktığı gözlemlendi.

Denizyolu ile yapılan ihracata bakıldığı zaman yine yükseldiği görülmekte. Ancak havayolu kadar yükseliş gösteremedi. 17 milyar dolardan 78 milyar dolara çıkarak 4,5 kat artış meydana geldi.

Demiryolu ile yapılan ihracat baza alındığı zaman ise 249,4 milyon dolarlık değerinde yapılan ihracın 2008’de 1,3 milyar dolar değerine kadar çıktığını ancak 2016 Aralık ayı sonunda 641 milyon dolara indiği gözlemlendi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, yaşanan tüm bunların hava kargo kapasitesini olumlu yönde etkilediğini söyledi.

Emre Eldener, ülkemizde havayolu ile yapılan seyahatlerde son dönemlerde artış meydana geldiğini söyledi. Bununla birlikte uçakların yolcu taşıma hacminin artırılmasına yönelik çalışmaların yapıldığını belirtti. Kapasitelerin artması ile birlikte ihracat yapan firmaların bu avantajdan yararlandıklarını açıkladı.

Türkiye’nin Suriye ve Irak ile Yaşadığı Sorunlar Karayolu Taşımacılığını Olumsuz Etkiledi

Emre Eldener, artık havayolu ile yapılan ihracat işlemlerinin ülkemizde vazgeçilemez olduğunu söyledi. Türkiye’de sürekli artan ihracatın ortalama olarak %11’lik oranını havayolu taşımacılığının oluşturduğunu söyleyen Eldener, bazı ülkelerde yaşadığımız bir takım problemlerin diğer taşımacılığı olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Eldener, Suriye ve Irak ile problemler yaşamadan önce Suudi Arabistan’a karayolu ile ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi. Ancak artık havayolu ile yapılan ihracatın, Katar ile Dubai gibi ülkelerle yapılan ihracatı da etkilediğini belirtti.

Elektronik ürünlerin alışverişinde de en çok havayolu ile yapılan ihracat tercih ediliyor. Ülkemizin Afrika ile çok büyük anlaşmalara imza attığını söyleyen Eldener, ilerleyen dönemler içinde Afrika’ya gerçekleşecek olan ihracatların artacağını söyledi. Karayolu ile demiryolu ile yapılan ihracatların Afrika’ya mümkün olmayacağı için bunun sonucunda havayolu ile yapılan ihracatlarda da artışlar meydana gelecek.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

3 × two =

5,231BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
248TakipçilerTakip Et
1,498TakipçilerTakip Et