Havalimanı Ulaşımında Yeni Bir Dönem!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'i Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Şehir terminalleri ile havalimanları arasında yer alan düzenli yolcu taşımacılığı ile havalimanları ile çevre şehirlere ve ilçelere gerçekleştirilen düzenli yolcu taşımacılığı artık havalimanı işletmecisi tarafından belirlenen koşullarda gerçekleştirilecek. Yeni düzenleme ile birlikte şehirlerde Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre düzenlenen Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile yetkilendirilen kuruluşlar ile bu düzenleme gerekliliklerinin dışında kalacak.

Aynı zamanda, yapılan düzenleme ile birlikte havalimanlarında temsil, yolcu hizmetleri, yük kontrolü ve haberleşme, ramp, kargo ve posta, uçak hat bakım, uçuş operasyon, ulaşım, ikram, servis, gözetim ve yönetim, uçak özel güvenlik hizmet ve denetiminden oluşan tüm hizmet türlerinin tamamı ya da bir kısmını kendileri için yapacak olan hava taşıyıcılarına her bir hizmet türü için verilecek çalışma belgesi olarak bilinen B Grubu Çalışma Ruhsatı ile alakalı bazı düzenlemeler de gerçekleştirildi.

Yapılan düzenleme ile birlikte yerli hava taşıyıcıları, ulaşım hizmeti haricinde bulunan yer hizmet türlerinin tamamı için ya da bir kısmı için B Grubu Çalışma Ruhsatı temin ederek, kendi içerisinde bu operasyonları gerçekleştirme yetkisine sahip olacaklar. Yerli hava taşıyıcılarını kapsayan bu madde vasıtasıyla belirtilen havalimanı yer hizmet türlerinden ulaşım hizmeti hariç, diğer tüm hizmet türlerinin tamamı ya da bir kısmı için B grubu çalışma ruhsatı temin edilerek, kendi içlerinde tüm işleyişten sorumlu olma konusunda yetkili sayılacaklar.

Uçuş Saatlerine Göre Transfer Hizmeti Gerçekleşecek

Yönetmelikte yapılacak düzenleme ile birlikte havalimanlarında sefer yapan uçuş firmaları, yolcularının mağdur olmaması ve sundukları hizmetlerin aksamaması adına uçaklarının iniş ve kalkış saatlerine göre özel seferler düzenleme hakkına sahip olacaklar. Bu alanda B Grubu Çalışma Ruhsatı temin eden firmalar, yolcu alma ve bırakma duraklarını ve hareket saatleri gibi gerekli bilgileri hizmet verdikleri havalimanına ait resmi internet sitesi üzerinden ve havalimanı içerisinde yer alan panolar vasıtasıyla müşterileri ile buluşturacaklar.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.