GayrimenkulEks

Yunanistan BOTAŞ İle Masaya Oturabilir!

Güneydoğu Avrupa Enerji Enstitüsü İcra Direktörü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Türk Akımı üzerinden doğalgaz alımı yapmaya başladığı zaman, Yunanistan’ın da BOTAŞ ile müzakere edebilmek için bir masaya oturması gerekeceği ifade edildi.

Güneydoğu Avrupa Enerji Enstitüsü İcra Direktörü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Türk Akımı üzerinden doğalgaz alımı yapmaya başladığı zaman, Yunanistan’ın da BOTAŞ ile müzakere edebilmek için bir masaya oturması gerekeceği ifade edildi.

Güneydoğu Avrupa Enerji Enstitüsü İcra Direktörü Kostis Stambolis tarafından konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalar yapıldı. Stambolis açıklamalarında Rusya’nın Ukrayna’dan geçen doğalgaz boru hattını iptal edip Türk Akımı vasıtası ile transfer işlemlerine başlaması durumunda, Yunanistan’ın da doğalgaz ithalatı için BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma A. Ş.) ile anlaşma sağlayabilmek adına bir araya gelmesi gerekeceğini ifade etti.

Kostis Stambolis basın mensuplarına yapmış olduğu bu açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık Perşembe günü Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gerçekleştireceği ziyaret esnasında bu konunun açılabileceğini dile getirdi.

Trans – Balkan Boru Hattı Kapatılacak

Yunanistan’ın yıllık bazda ithalatını gerçekleştirmiş olduğu 4 milyar metreküp doğalgazın neredeyse 2,3 milyar metreküpünü Rusya üzerinden aldığını ifade eden Stambolis, Türk Akımı boru hattının çalışmalara başlamasının ardından Rusya’nın Yunanistan’a doğalgaz aktarımını sağlayan Trans – Balkan Boru Hattı’nı kapatmayı düşündüğünü de anlattı.

Kostis Stambolis ayrıca açıklamalarında, Türk Akımı’ndan sağlanacak olan doğalgazı alabilmek adına Yunanistan’da herhangi bir yeni bir boru hattı inşa edilmesinin söz konusu olmadığını ifade ederek, Türkiye’nin bu hat üzerinden gaz almaya başlaması halinde Yunanistan’ın BOTAŞ ile anlaşma yapmasının zorunlu olacağını belirtti. Bu durumda Rusya’dan ithal edilen gazın artık Türkiye’den temin edilmesi gerekeceğini açıklamalarına ekledi.

Her İki Ülke Birlikte Çalışmalı

Söz konusu durumun Yunan yetkililer tarafından da teyit edildiğinin altını çizen İcra Direktörü Stambolis, bu konunun önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a gerçekleştireceği ziyarette görüşülebileceğini, her durumda da Türkiye’nin kritik bir role sahip olacağını söyledi. Dolaysıyla Türkiye ve Yunanistan’ın bu meselede birlikte çalışması gerektiğine de dikkat çekti.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ