Emlak Gayrimenkulde Yeni Yatırım Alanı: Bakım Evi

Gayrimenkulde Yeni Yatırım Alanı: Bakım Evi

Sağlık turizminde elde edilen başarılar, yatırımcıların yaşlı bakım evlerine gösterdiği ilgiyi artırıyor. Avrupa'da artan yaşlı nüfus, Türk yatırımcılar için adeta ilaca dönüşüyor.

Sağlık turizminde elde edilen başarılar, yatırımcıların yaşlı bakım evlerine gösterdiği ilgiyi artırıyor. Avrupa’da artan yaşlı nüfus, Türk yatırımcılar için adeta ilaca dönüşüyor.

Avrupa’daki yaşlı nüfusta yaşanan hızlı artış ve bu artışın Avrupa ekonomisine yarattığı maliyetlerin artması sebebiyle başta İspanya, Fransa ve İtalya olmak üzere birçok ülke yaşlı bakım bütçelerinde daralmaya gitti. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak bilinen Almanya ise yaşlı bakım bütçesi için kaynak arayışına başladı.

Türk Yatırımcılardan Yaşlı Bakım Evi Atağı!

Türk yatırımcılar ise pazarda mevcut olan bu potansiyeli görerek yatırımlarına hızlı bir şekilde başladı. Ege kıyılarında yer alan İzmir, Muğla, Aydın ve Balıkesir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerine yaşlı bakım evi alanında yeni yatırımlar yapılmaya başladı. Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi (THTC)’nin hazırladığı rapora göre sadece İzmir, Aydın ve Muğla üçgeninde yapılan yatırımların toplam değeri 250 milyon dolara ulaşırken, kapasite 6 bin yataklı yaşlı bakım evlerine ulaştı.

Avrupa’nın genelinde toplamda 125 milyonluk bir 55 yaş üstü nüfusun bulunduğunu ifade eden THTC Kurucu Başkanı Emin Çakmak, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yer alan 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin sahip oldukları 500 bin yataklık kapasite ile ölü sezon olarak geçirilen kış ayları için ileri aktif yaşam turizmine hazırladıklarını aktardı. Mevcut potansiyelin önemli bir kısmının düzenli tedavi görmesi gereken yaşlılar olduğunu aktaran Çakmak, yatırımcılar tarafından bu potansiyelin fark edildiğini ve yeni yatırımlar için kolların sıvandığını aktardı.

Avrupa Ekonomisi Yaşlı Bakıma Ayırdığı Bütçeyi Düşürmek Zorunda

Yaşlı bakımı için Avrupa’da birçok ülkenin vatandaşlarına 4 bin Euro tutarında bir ödeme yaparken, bu ödemeyi 2 bin Euro’ya düşürdüğünü ifade eden Çakmak, 2.000 Euro’nun Avrupa için düşük olsa da Türkiye için yüksek bir rakam olduğunu aktardı. Çakmak, bir yaşlının bakımı için 1.000 Euro’luk masraf yapılması halinde geriye kalan 1.000 Euro’nun yatırımcıya kâr olarak kalacağını ifade ederken, Türkiye’deki mevcut yaşlı bakım evlerinde toplamda 1.500’e yakın yabancı bulunduğunu aktardı.

Yılda kişi başı ortalama 40 bin Euro’luk masraf yapıldığını aktaran Çakmak, Avrupalı yaşlıların emekliliklerini geçirmek istedikleri ülkeler arasında ilk sıranın İspanya’ya ait olduğunu, devam eden listede ise Fransa, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’nin yer aldığını ifade etti. Türkiye’nin Avrupalı yaşlıların tercihleri arasında ilk 5’te yer aldığını ifade eden Çakmak, Almanya, Hollanda, Norveç, İngiltere, Rusya, Azerbeycan, Danimarka ve Ukrayna’dan yıllık ortalama 500.000 turist aldıklarını ve her turistin aylık ortalama 2.000 Euro harcama yaptığını ifade etti.

Yaşlıların yoğun tercihinin Antalya, Alanya, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kaş, Kuşadası ve Didim olduğunu ifade eden Çakmak, pazardan alınan payın büyütülmesi halinde turizm sektörünün ölü sezon yerine 12 aya yayılmış bir potansiyele sahip olacağını aktardı.

 

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

4 × two =

5,349BeğenenlerBeğen
8,759TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,675TakipçilerTakip Et