GayrimenkulEks

Gayrimenkuldan Kar Nasıl Edilir?

Gayrimenkuldan Kar Nasıl Edilir?

Ülkemizde son yıllarda gelişen kentsel dönüşüm sürecinde pek çok bölgede yeni konutlar inşa edilmekte. Hal böyle olunca da herkes geliri oranında bir eve sahip olmayı düşünmektedir. Bu durum bazen yeni bir eve sahip olmanın ötesinde geçip, ev alan kişileri gayrimenkulden nasıl kar edebilirim? sorusunun cevaplarını aramaya yöneltmektedir.

Aslına bakılırsa gayrimenkul satın alıp da bundan kârlı çıkmamak pek mümkün değildir. Çünkü emlak alım satımları, zaten elde edilecek olan kâra endeksli olarak yürümekte ve emlak fiyatları sürekli olarak artış göstermektedir. Ancak gayrimenkulden kar elde etmek için konutun alınacağı bölge ve fiyatı elbette önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden gayrimenkul satın alım sürecinde elinizdeki bütçeye göre lokasyon araştırması yapmanız, yatırımınızdan elde edeceğiniz kâr için ilk ve en önemli adımdır.

Gayrimenkulden Kar Elde Etmek İçin Seçilecek Bölgenin Önemi

Gayrimenkulden nasıl kar edebilirim? sorusunun cevabını belirleyen en önemli kriterlerden bir tanesi seçilecek olan bölgedir. Bunun için konut almadan önce bölgeyi araştırmak mantıklı ve yerinde bir davranış olacaktır. Aynı zamanda elinizdeki bütçeye göre gelecek vaadeden bölgelere göz atmak da, gayrimenkul yatırımınızı şekillendirmek aşamasında önemli bir yere sahiptir.

Öyle ki bugün yeni gelişmekte olan bir bölgede alınacak olan konutun fiyatı, diğer bölgelere nazaran daha düşük olacaktır. Aynı zamanda konutu alırken ödenen miktar, yani satış fiyatı, zaman içerisinde bu bölgenin fiyatının artmasıyla doğru orantıda yükselecek ve konutu satın alan kişiye bir artı kazandıracaktır. Bu da satın alınan gayrimenkulün, bekletilip satılması ile kâr elde etmenin önünü açmaktadır.

Gayrimenkul Satışlarında Zaman Faktörü

Satın alınan bir gayrimenkulden kâr elde etmenin en önemli yollarından biri de biraz sabırlı davranmak ve alınan konutun zaman içerisinde değerinin yükselmesini bekleyebilmektir. Bu bekleyiş piyasanın hareketlenmesi ile bağlantılı olarak bazen çok hızlı biçimde bazen de zamana yayılarak gerçekleşecektir.

Ancak bu konuda bilinen bir gerçek varsa emlak fiyatlarının genel olarak sürekli bir biçimde yükseldiğidir. Bu sebeple hangi bölgede olursa olsun alınan bir konutun fiyatı zaman içerisinde artacak ve alan kişiye aldığı fiyatın daha üzerine bir rakamdan satma imkanı sağlayacaktır.

Benzer:  HürriyetEmlak Aylık Emlakçı Ücreti Ne Kadar?

Gayrimenkulü İşleterek Kâr Elde Edin

Gayrimenkul işletmek, aslında halk arasında pek alışagelmiş bir deyim değildir. Bu yüzden biz kısacası bu tavsiyemizi “kiraya verin” şeklinde bir tavsiye olarak size aktaralım. Bu tavsiyemizi de bir örnek ile birlikte açıklayacak olursak;

2005 yılı içerisinde 100 bin Türk Lirası tutarında konut kredisi kullanarak satın aldığınız bir konutu, geri ödemesi ile birlikte 140 bin Türk Lirası’na malettiğinizi varsayalım. Satın alma işleminin hemen sonrasında aylık 500 Türk Lirası kira ücreti karşılığında konutunuzu kiraya verdiğinizde; yıllık olarak 6 bin Türk Lirası tutarında bir gelir elde edersiniz. 2017 yılına kadar geride kalan süreç zarfında, yani 12 yıl içerisinde sabit kira üzerinden 72 bin Türk Lirası tutarında kira geliri elde ederek konutu satın aldığınız ücretin yüzde 50’den fazla kısmını geri kazanmış olursunuz. Konutunuzu aynı fiyat üzerinden kiralarsanız, ortalama 10 yıllık süre zarfında paranız tamamıyla cebinize geri dönmüş olur. Şayet günümüzde, yani 2017 yılında konutunuzu satılığa çıkartırsanız da ortalama 130 bin Türk Lirası üzerinden satılacağını ön görerek bir hesap yaptığımızda; konutunuz satıldığında toplamda 62 bin Türk Lirası tutarında bir kâr bırakmış olur.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Bina İzin Belgelerinde Daire Sayısında Artış Görüldü!
Konut Üreticilerinin Yeni Gözdesi Pendik Oldu!
Doğu Karadeniz Arap Yatırımcıların Gözdesi Oldu!
İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Sürüyor! Hangi Hastaneler Dönüştürülüyor?
Ayda 2.000 Lira Taksitle Konut Satın Alma İmkanı!
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ