Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Nedir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Nedir?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Sermaye Piyasası Kanunu hatları içerisinde, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenir.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Sermaye Piyasası Kanunu hatları içerisinde, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenir.

Gayrimenkul, gayrimenkul projeleri, gayrimenkule dayalı haklar ile sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmaya imkan veren Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, belirli projeleri gerçekleştirmek için kurulabileceği gibi belirli bir gayrimenkule yatırım yapmak için de kurulabilen ve kurumlar vergisinden muaf tutulan sermaye piyasası kurumlarıdır.

GYO’nun Faaliyetleri Nelerdir

GYO’nun amacı yüksek getiri potansiyeli taşıyan gayrimenkullere ve konut projesi gibi gayrimenkul projelerine, yatırım yapmaktır. Ayrıca kendi portföyünda bulunan gayrimenkuller üzerinden alım satım ile kar elde edebilirler veya kira geliri elde edebilirler. Kira ve karlar yıl sonunda ortaklara dağıtılır. GYO sadece gayrimenkul portföylerinin işletilmesi faatliyetinde bulunabilir. Yani hiçbir şekilde inşaat işlerini yapamaz, projeleri yürütemez, makine ve ekipman bulunduramaz. Ancak inşaatı gerçekleştiren şirketlere finansman sağlayıcı olarak çalışabilirler.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının Önemi

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı özellikle iş ve alışveriş merkezi veya konut gibi büyük projelerde çok önemli bir rol oynar. Normalde böyle bir projeyi gerçekleştirmek büyük bir masraf ister ve proje inşaatı sürdüren şirketler bu finansmanı sağlamakta güçlük yaşayabilirler. Bankalara başvurmak yanında bir de faiz yükü getireceğinden finansman zorlaşabilir. Bu zor durumlarda GYO finansman konusunda şirketlere büyük bir destek haline gelir ve projeler daha hızlı ve rahat ilerleyebilir.

GYO’nun Avantajları

Yatırımcılar için bu tarz ortaklıklar güven unsuru açısından oldukça caziptir. Çeşitlendirme yoluyla risk azaltılabilir, borsada oluşan fiyat farklılıklarıyla ayrıca getiri elde edilebilir. Ayrıca şirketin portföyü sektörde uzman olan kişiler tarafından yürütüldüğü için bir kişinin tek başına yapacağı bir yatırımdan daha etkin sonuçlar alınabilir. Ayrıca uluslararası kuruluşların, doğrudan gayrimenkul yatırımı yapmak yerine, gelişmekteki ülkelerin gayrimenkul getirilerinden yararlanmak istemeleri sebebiyle Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı büyük önem kazanıyor.

Ayrıca devletin konut ve gayrimenkul alanındaki sıkıntıları kamusal bir sorun olarak düşünmesi ile vergilerde muaflığa gitmesi de GYO’yu oldukça avantajlı bir konuma getiriyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,437BeğenenlerBeğen
9,087TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,738TakipçilerTakip Et