En Büyük ve Uluslararası Gayrimenkul Fuarı Olan MIPIM’e Az Zaman Kaldı!

Dünyanın En Büyük ve En Prestijli Gayrimenkul Fuarı

1989 yılından beri Fransa’nın Cannes şehrinde her yıl düzenlenen dünyanın en büyük ve en prestijli gayrimenkul fuarı MIPIM, bu yıl da 14 ile 17 Mart tarihleri arasında gerçekleşiyor.

MIPIM Nedir?

MIPIM ( The World’s Property Market)’in açılımı Uluslararası Gayrimenkul Fuarıdır. MIPIM, dünyanın en büyük uluslararası gayrimenkul fuarıdır. 27 yıldır Fransa’nın Cannes şehrinde Reed Midem tarafından organize edilir. Tüm gayrimenkul karar vericilerini ve gayrimenkul profesyonellerini bir araya getirerek, yeni iş kapılarının açılması ve global çapta ortaklık oluşması, iletişim halinde olunması ve network oluşturulması için olanaklar sağlanmaktadır.

MIPIM’de ülkemizin nakliyat taşımacılığını Alkaş yapmaktadır. Türkiye’de MIPIM’de yerini alacak ve ülkemizden bir çok gayrimenkul yatırımcı ve belediye başkanları da orada bulunacaklar. Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgilerini artıracak olan bu fuarda, Türkiye katılımcılar arasında en kalabalık katılım gösteren 5. ülke olarak orada olacak.

1800 Metrekare Alan ve 580’ye Yakın Kişiyle Türkiye MIPIN’in 5. Büyüğü Olacak!

23 Bini aşkın ziyaretin gerçekleşmesi beklenen ve 19 Bin metrekarelik alanda düzenlenen gayrimenkul fuarında 5 Bin 300’den fazla yatırımcı ve finansal kurum bulunacak. 3 Bin 500 geliştirici, 2 Bin 450 şirket, 2 Bin mimar ve 500 yerel yönetimin temsil edilmesi beklenmekte. Yaklaşık olarak 500 milyar dolar değerinde yatırıma tahsisat verilmesi ve bir milyon kartvizit alışverişlerinin gerçekleşmesi bekleniyor. Ayrıca, MIPIM 2017’de 150 network organizasyonu ve 100 konferans düzenlenecek olup Türkiye’nin yer alacağı alan ise 1800 metrekare olmaktadır.

Türkiye’den yaklaşık olarak 18 ile 20 şehrin katılım sağlanması beklenmektedir. Katılım gösteren şehirler arasında kesinleşenlerin Balıkesir, Hatay, Antalya, İstanbul ve Kocaeli olduğu görülmektedir.

MIPIM’i dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul fuarı olduğunun altını çizerek belirten Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, düzenlenen fuarda yer alan önemli yatırımcıların belli bir alan ile sınırlandırmayıp global çapta katılımların sağlanması MIPIM’in çok önemli bir organizasyon olduğunu apaçık bir şekilde gösterdiğini söyledi.

MIPIM’e takriben 45 yatırımcı ve Beyoğlu, Haliçspor, Tarlabaşı, Okmeydanı, Piyalepaşa, Örnektepe ve Galataport’da bulunan 6 preje ile katılım sağlayan Beyoğlu Yatırım Grubu’na önderlik yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise MIPIM’e hayali projelerle değil de Türkiye’nin en iyi projelerini dünyaya sunmak için katıldıklarını ifade etti. Türkiye’nin en prestijli projelerinin Beyoğlu’nda yer aldığını söyleyen Ahmet Misbah Demircan bir çok kentsel dönüşüm projelerinin de onlarda olduğunu ve en iddialı projelerle MIPIM’de bulunacaklarını ifade etti.

Başta Türkiye olmak üzere İstanbul gibi şehirleri ve projelerini tanıtmak ve sunmak asıl amacın olması gerektiğini söyleyen Aziz Torun, son on senede ülkemizdeki gayrimenkul sektörünün hızlı bir gelişme gösterdiğini ve son teknoloji ile üretim gerçekleştiren şantiyelere sahip olduklarını belirtti.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu ise MIPIM’in global olarak emlak sektöründe önemli bir rol oynadığı için katılım sağlayacaklarını belirtti. Arıca Kahyaoğlu, İMİB olarak 2017 senesi içinde Dünya Türk Doğal Taşları Yılı olarak duyurusunu yaptıkları Türk doğal taşlarını herkese tanıtacaklarını belirtti.

Türkiye’ye Çok Fazla İlgi Var!

Yabancı yatırımcılar Türkiye’ye fazla ilgi duymakta. Dünya’da yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ülkemize gelen yoğun ilgiyi korumak için bizi temsilen MIPIM’de bulunacak gayrimenkul yatırımcılarımız ve belediye başkanlarımız geçmiş yıllara göre daha fazla aktif rol alma kararı aldılar. Bahse konu fuar için Türkiye Gayrimenkul Sektörü ile ilgili Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş ve Alkaş Genel Müdürü basın toplantısı yapıldı.

Toplantıda bulunan diğer isimler ise;

  • Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ( GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun,
  • İGA Havalimanı İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu,
  • Turkishceramisc Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Kayan,
  • İstanbul Maden İhracatçılar Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu
  • Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve bir çok önemli gayrimenkul sektöründen isimler.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.