GayrimenkulEks

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Atasözleri ülkemizde çok önem verilen ve çoğu anonim olmasına rağmen günümüze ulaşan ve bulunduğumuz zamanı, durumu birebir anlatan mucizevi sözler bütünüdür. Resmen şu içinde bulunduğumuz zamanı anlatırken de şu atasözünü kullanmak yanlış olmaz “Ekmek aslanın ağzında!”. Gerçekten günümüzde ekmek aslanın ağzında ve insanlar geleceğe yatırım adına birçok farklı alana yatırım yapmakta.

Ülkemizde ve Dünya’da yapılan yatırımların başında ya altına, ya paraya, ya dövize oluyor ya da genel itibari ile arsaya veya gayrimenkule yapılan yatırımlardan oluşuyor. Gayrimenkul yatırımı yaparken veya yatırım amacı ile dahi olmasa kullanmak için alırken dikkat etmemiz gereken bir çok önemli nokta mevcut.

Özellikle son zamanlarda ülkemizde hem yatırım amaçlı hem de kullanım amaçlı gayrimenkule ve arsalara, gözle görülür seviyede yatırım yapılmakta. Bu yatırımlardaki kâr oranı diğer yatırımlara göre daha yüksek olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu seviyeye gelen gayrimenkul hakkında şu soru akıllara takılıyor:

Gayrimenkul alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Özellikle büyük şehirlerde (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa vb.) yaşayan insanlar için ilk öncelik, daha önceden gayrimenkul yatırımı yapmış olduğunu bildiğimiz, tanıdığımız kişiler ile iletişime geçmek olacaktır. Son dönemlerde yüksek bir ivme ile artış gösteren menkul dolandırıcılarından kaçınmak için bu yöntem oldukça sağlıklıdır.

Eğer aracı bir emlakçı var ise, emlakçı mutlaka özen ile araştırılmalıdır. Emlakçının daha önce yaptığı konut satışları sorulup, konut satılan projeler incelenmeli, teslimat süreleri hakkında bilgi edinilmelidir.

Benzer Haber:  Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Gayrimenkul satın alınırken diğer dikkat edilecek önemli bir nokta ise gayrimenkulun sahip olduğu mevkiidir. Bu konu, hem yatırım amaçlı alınan gayrimenkuller, hem de kullanım amaçlı alınan gayrimenkuller açısından oldukça önemlidir. Ulaşım araçlarına, marketlere, dini ibadet yerlerine, pazar alanlarına, alışveriş merkezlerine olan mesafesi, menkulün değerini belirleyen önemli kriterlerden bir tanesidir. Özellikle bu aşamda “Buralar zamanla çok değerlenecek!” sözünü duyduğunuzda, daha dikkatli olmalı, mümkünse gayrimenkulün çevresi ve konumu hakkında titiz bir araştırma yapmalısınız. Bir çok bakış açısı ile arsa ve alanların değerleneceği belirli olsa da, gayrimenkulün yatırım süreci de bu bakımdan oldukça önemlidir. Alanın değerlenmesi tarihinde, satın aldığınız gayrimenkulun 10 yaşında olması, aldığınız değer üzerinden zarar etmenize sebebiyet verebilmektedir.

Ekspertiz Raporu Talep Edin!

Gayrimenkul alanında yapılan yatırımlar, normal yatırımlara oranla çok daha büyük meblalar ile yönetildiği için satın alacağınız gayrimenkulun ekspertiz raporunu talep etmeniz, menkulün değerini anlamak ve kıymetini bilmek adına oldukça önemlidir. Ekspertiz raporları, gayrimenkulün sağlamlık durumu, konumu, konum değeri, kat değeri gibi bir çok önemli kritere göre hazırlandığı için, satın alacağınız gayrimenkulün ekspertiz raporu, ekspertiz değeri ile birlikte güncel değerini size gösterecektir.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Diyarbakır Sur İçin Yeni Dönem Başlıyor!
Dikkat! 1 Haziran’dan Sonra O Binalara Yapı Ruhsatı Verilmeyecek!
3. Havalimanı İle Bilet Fiyatları Düşecek Mi?
3 Yönetmelik Değişti! Artık Ön Ödemeli Konut Satışlarında Sigorta Zorunluluğu Var!
87.000 Asansöre Kırmızı Etiket, Firmalara ise 7 Milyon TL Ceza
Gebze-Darıca Metro Hattı İçin İhale Tarihi Belirlendi!
İnşaat Sektörü Dünya Çapında Büyümesini Sürdürecek!
2018 TOKİ Malatya Darende Konutları! Son Başvuru: 30 Mart!
Dar Gelirliler için 285 TL’den Başlayan Taksitle 2018 Kars Sarıkamış Konutları!
İşte Dünya Borsasının Toplam Değeri!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ