Galatasaray’ın Arazisi Açık Artırmada! İşte Teklif Veren Firmalar!

İstanbul Riva'da Galatasaray'ın sahip olduğu ve 1 milyon metrekarelik bir büyüklüğe sahip olan arsa, Emlak Konut GYO tarafından ihaleye çıkartılıyor. İşte ihale teklifleri ve teklif veren firmalar!

İstanbul Riva’da Galatasaray’ın sahip olduğu ve 1 milyon metrekarelik bir büyüklüğe sahip olan arsa, Emlak Konut GYO tarafından ihaleye çıkartılıyor. İşte ihale teklifleri ve teklif veren firmalar!

Galatasaray’ın sahip olduğu 1 milyon metrekarelik büyüklükteki arsa, Emlak Konut GYO öncülüğü ile satışa çıkartılıyor. En yüksek teklif DAP Yapı’nın iştiraki olan Eltes İnşaat tarafından verilirken, verilen tekliflerin beklentiden düşük seviyede olduğu belirtildi. İhale için verilen teklifler, açık artırma aşamasında yükselmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

Galatasaray’ın Maddi Sorunlarına Çare Arayışı Devam Ediyor

Galatasaray Spor Klübü’nün sahip olduğu 1 milyon metrekare büyüklükteki arsa, klübün sahip olduğu maddi sorunlara çözüm arayışı ile açık artırma usulü ile satışa çıkartıldı. Beklentiler, büyük inşaat firmalarının önemli bir yarışa girmesi yönündeyken, verilen teklifler beklentilerin altında kaldı.

İşte Arsa İçin Gelen Teklifler!

İhale komisyonuna bu güne kadar toplamda 9 adet teklif dosyası ulaştırıldı. Bu dosyalardan bir tanesi Dağ Mimarlık ve Mühendislik firmasına ait. Şirket, yüzde 10’luk bir pay için 200 milyon Türk Lirası değerinden 20 milyon Türk Lirası tutarında teklif sunmuş durumda. Ege Yapı ve Çalışkan Taşımacılık 300 milyon Türk Lirası tutarındaki değerlemeden 45 milyon Türk Lirası tutarında yüzde 15’lik pay için teklif sunmuş durumda.

Yılmaz İnşaat, 200 milyon Türk Lirası tutarındaki değerleme için yüzde 22’lik pay için 44 milyon Türk Lirası tutarında teklif sunarken, Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı yüzde 25’lik pay için 400 milyon Türk Lirası tutarındaki değerlemeden 100 milyon Türk Lirası tutarında teklif sunuyor. Makro İnşaat ile Timur Gayrimenkul İş Ortaklığı ise en düşük tekliflerden bir tanesine sahip. 100 milyon Türk Lirası tutarındaki değer için yüzde 20 oranında pay talep eden ortaklık, 20 milyon Türk Lirası tutarında teklif sunmuş durumda. Aynı şekilde Fuzul Yapı, İstanbul Teknik ve Gökkar Madencilik İş Ortaklığı, Makro İnşaat ve Timur Gayrimenkul İş Ortaklığı ile aynı teklifi sunarken, Teknik Yapı ve Teknik Yapılar İş Ortaklığı de en düşük teklifi sunan üç firma arasında yer alıyor.

Nuhoğlu İnşaat, 262,5 milyon Türk Lirası tutarındaki değerleme için yüzde 15 oranında pay için 39,375 milyon Türk Lirası teklif sunarken, ihaledeki en yüksek teklifi sunan Eltes İnşaat, 1 milyar Türk Lirası tutarındaki değerleme için yüzde 10 oranındaki pay için 100 milyon Türk Lirası tutarında teklif sunuyor.

Yüzde 80’i Galatasaray’ın!

Son zamanlarda maddi açıdan zorlu bir dönemden geçen Galatasaray Spor Klübü, ihalenin sonuçlanması ile elde edilecek gelirin yüzde 80’ine sahip olurken, geriye kalan yüzde 20’lik kısım Emlak Konut GYO’nun kasasına girecek.

Ekspertiz Değeri 508 Milyon Lira!

Mali sorunları ile büyük bir boğuşma içerisinde olan Galatasaray Spor Klübü, hem Riva’da yer alan, hem de Florya’da yer alan arsaları için geçtiğimiz sene Emlak Konut GYO ile bir ortaklık sözleşmesi imzaladı. Sözleşmenin gereğince, bahsi geçen adaların değerlendirilmesinden kâr ortaklığı olacağı ise gündem maddelerinden bir tanesi.

Her ne kadar basında yer alan haberler arsaların tamamıyla satışı ile alaklı olarak gözükse de, Galatasaray ve Emlak Konut GYO, bahsi geçen arsalar için geliştirme projelerinin olması için ihaleler düzenleniyor. Florya’da bulunan arsa için ihale sürecinin ne zaman gerçekleşeceği konusunda herhangi bir bilgi henüz paylaşılmamışken, ekspertiz değeri 508 milyon Türk Lirası olan arsa için Galatasaray Spor Klübü orta vadede 1,5 milyar Türk Lirası tutarında gelir elde etmeyi hedefliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.