Finans Dünyasına Yeni Adım Atanların Bilmesi Gereken 8 Terim

Ekonomi ve finans sektöründe kullanılan birçok yabancı deyim, terim ve tabir vardır.

Ekonomi ve finans sektöründe kullanılan birçok yabancı deyim, terim ve tabir vardır.

Bu sektöre yeni giriş yapmış olanların zorluk ve yabancılık çekememesi için önceden bu terimleri araştırması ve öğrenmiş olması gerekir. İşte sektör yeni katılanlar için bilinmesi gereken birbirinden farklı 8 terim…

1Boğa Piyasası

Boğa piyasası, diğer bir deyişle bull market, finans piyasasında yukarı yönlü hareketliliğin yaşanmış olduğu durumlar için kullanılır. Bahsi geçen bu dönem, finans piyasasının yükselişte olduğunu, daha da açacak olursak, fiyatların önümüzdeki dönemlerde iyimser bir ortamda sürüp, yatırımcılar tarafından satın alınacağının sinyalini verir.

2Ayı Piyasaları

Ayı piyasaları, asıl ismi ile bearish market ise, piyasada işlerin olumsuz yönde ilerlediğine işaret eder. Ayı piasası deyimi genellikle piyasanın karamsar olduğu zamanlarda ve fiyatlar için uzun bir zaman daha düşüş halinde olacağı beklenildiği durumlarda kullanılır. Borsada görülen yüzde 20’nin üzerindeki düşüş oranı, ayı piyasasının yaşanmaya başlandığının belirtisidir.

3Ölü At Piyasası

Bu sektöre yeni atılım yapmış olanların bilmesi gereken diğer bir deyim ise “ölü ata yatırım yapmak” deyimidir. Bunun anlamı ise, fiyatta hiçbir değişiklik göstermeyen ve artık kazanç sağlaması beklenmeyen yatırım araçlarına yatırım yapmaktır.

4Siyah Kanarya

Siyah kanarya terimi, piyasalarda birden görülen düşüşlere ve bu düşüş sebebiyle meydana gelebilecek çöküşlere karşı dikkat edilmesi gereken durumlarda kullanılır. Söz konusu olan bu terim son zamanlarda, yüksek kazanç sağlayan tahviller için de kullanılıyor.

5Kelebek Etkisi

Kelebek Etkisi terimi son zamanlarda daha çok Çin için kullanılmaya başlandı. Yuan devaüle gerçekleşince piyasalar kırmızı hal alabiliyor. Küçük de olsa kelebek etkisi her şeye etki edebiliyor.

6Marketteki Fil

Bahsi geçen bu tabirde daha çok Çin piyasaları için telaffuz ediliyor. Çünkü Çin piyasasınin büyük olması sebebiyle çökmesi gibi bir durumda fil gibi aniden yıkılarak marketteki rafları da aşağı düşürebileceği için bu deyim kullanılıyor.

7Kedi

Varlık fiyatları için aşırı yükselişin ardından düşmesi göstermesi ile biraz daha yükselebileceğini ifade etmek için kedi benzetmesi yapılır. Herhangi bir varlığın fiyatı aşırı yüksekken birden düşmesinin ardında birkaç defa hafif yükseliş gösterebileceği anlamını taşır.

8Siyah Kuğu

Son olarak sektör yenilerinin bilmesi gereken bu terim siyah kuğu ise, beklenmedik bir şekilde aniden piyasalarda görülen herhangi bir hareketliliği anlatmak için kullanılır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.