Faiz İndirimleri Sonrasında Konut Kredilerinde Son Durum!

Faiz İndirimleri Sonrasında Konut Kredilerinde Son Durum!

Faiz İndirimleri Sonrasında Konut Kredilerinde Son Durum 

Kamu bankalarının peşinden hususi bankaların da faiz indirimleri sonrasında konut kredisi faiz oranları oldukça cazip hale geldi. Konut kredisi faizlerindeki son durumu KrediPazari.com listeledi.

Ekonomideki dengelenme süreci sonrasında kısmi düşüş ivmesinde olan konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası’nın Temmuz ayında siyaset faiz oranlarında 10 ay sonrasında 425 puan indirime gitmesi ile hız kazanmıştır.

Repo faizlerinin düşmesi ile en sert kredi faiz indirimini ilk olarak kamu bankaları yapmış oldu. Kamu bankaları Ziraat Bankası öncülüğünde ağustos ayından itibaren konut kredisi faiz oranlarını %1’in altına çekti.

Kamu bankalarının peşinden hususi bankalarda kademeli olarak konut kredisi faizlerinde arka arkaya indirimler uyguladı. Ay süresince devam eden seri faiz indirimleri sonrasında konut kredisi faizleri ortalama 13 ay sonrasında ilk kez senelik %12 seviyesine kadar düştü.

Hususi bankaların da kamu bankalarının peşinden faiz indirimlerini desteklemesi ile konut satışlarında uzun süredir bekleyen talep harekete geçti. Ağustos başlangıcında kamu bankalarını haftalık konut kredisi işlem sayılarında zamanı üstün dereceli kırıldı.

2018’in ikinci yarısında yaşanmış olan kur krizi konut kredisi faiz oranlarını kısa sürede yükselterek aylık %3 faizlerin görülmesine niçin oluştu. Söz mevzusu tarih sonrasında ciddi düşüşler sergileyerek durma noktasına gelen ipotekli konut kredisi satışlarında Ağustos ayında patlama yaşanması planlanıyor.

Ağustos ayının son işlem gününde bankaların konut kredisi faiz oranları averajı %1.68’e düştü. En düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı %0.99 olurken, hususi bankalarda indirimler sonrası en düşük faiz oranı %1.27’ye geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa bankaların konut kredisi faiz oranlarında son durum şu şekilde;

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası konut ürün paketi kapsamında %0.99 faiz oranı sunuyor. Kampanya haricinde ise banka %1.39 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

HalkBank Konut Kredisi

HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde %0.99, canım evim konut kredisi ürünü kapsamında ise %1.39 faiz oranı sunuyor.

VakıfBank Konut Kredisi 

VakıfBank kampanyalı sarı panjur konut kredisi için %0.99 faiz oranı sunarken standart konut kredisi kapsamında %1.49 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Kuveyt Türk Konut Finansmanı 

Kuveyt Türk Katılım Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %1.27 kar oranı oranı ile konut finansmanı kullandırmaya başladı.

İNG Konut Kredisi 

İNG konut kredisi faiz indirimi sonrasında 3 yıl vadeye kadar %1.39, 10 yıl vadeye kadar ise %1.34 faiz oranı kullandırmaya başladı. Bankanın söz mevzusu kampanyalı oranlarından yararlanmak için konut kredisine ek sigortaların kullanılması gerekiyor.

Yapı Kredi Konut Kredisi 

Yapı Kredi Bankası faiz indirimi sonrasından 3 yıl vadeye kadar %1.37, 10 yıl vadeye kadar için ise %1.35 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

TEB Konut Kredisi

TEB kampanyalı konut kredisi ürünleri için faiz oranlarını tüm vadelerde 10 yıla kadar %1.35’e düşürdü. Banka tabela konut kredisi faizleri için %2.58 faiz oranı sunuyor.

Akbank Konut Kredisi 

Akbank 4 yıl vadeye kadar %1.39, 10 yıl vadeye kadar ise %1.35 faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya başladı.

Garanti BBVA Konut Kredisi 

Garanti BBVA 1 yıl vadeye kadar %1.45, 2 yıl vadeye dek %1.37 ve 3 ile 10 yıl vade içinde %1.36 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

İş Bankası Konut Kredisi

İş Bankası kampanyalı Sonbahar Konut Kredisi faiz oranları dahilinde 10 yıl vadeye kadar faiz oranlarını %1.39 olarak kullandırmaya başladı. Banka tabela konut kredisi için de %2.2 faiz oranı kullandırıyor.

Türkiye Finans Bankası Konut Finansmanı 

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek %1.41 kar oranı oranı ile konut finansmanı kullandırıyor.

ICBC Konut Kredisi 

ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi için %1.41 faiz oranı sunmaya başladı. Bankanın tabela konut kredisi faizleri ise %2.4 seviyesinde.

QNB Finansbank Konut Kredisi 

QNB Finansbank 10 yıl vadeye dek %1.59 faiz oranı ile konut kredisi sunuyor.

Şekerbank Konut Kredisi

Şekerbank 5 yıl vadeye kadar %1.79, 10 yıl vadeye kadar %1.94 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

Anadolubank Konut Kredisi 

Anadolubank konut kredisi faiz oranları dahilinde 10 yıl vadeye kadar %1.97 faiz oranı kullandırıyor.

HSBC Konut Kredisi 

HSBC Bank 10 yıl vadeye kadar %1.99 faizli konut kredisi kullandırıyor.

DenizBank Konut Kredisi 

DenizBank kampanyalı konut kredisi için %2.05 faiz oranı ile kredi sunuyor. Banka tabela konut kredisi faizleri kapsamında ise %2.75 faiz oranı sunuyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.