Eylül 2017 Vergi İndirimleri için Son Günler!

2017'nin Şubat döneminde çıkan kararlar doğrultusunda bazı sektörlerde vergi indirimleri olmuştu. Özellikle de mobilya ve beyaz eşyada vergi indirimi çok fazla gündemde kalmıştı.

Eylül 2017 Vergi İndirimleri için Son Günler!

2017’nin Şubat döneminde çıkan kararlar doğrultusunda bazı sektörlerde vergi indirimleri olmuştu. Özellikle de mobilya ve beyaz eşyada vergi indirimi çok fazla gündemde kalmıştı.

Bu karar ile birlikte 2016 yılında yayınlanan bir başka karar ile beraber bazı konut satışlarında KDV indirimi de yapılmıştı. Alınan kararlar belli bir süreliğine olup, süreleri dolduğu zaman ise vergi indirimleri sona eriyor. 2017 Eylül vergi indirimleri, eylül ayında sona eren, süresi biten ve konut satışlarında uygulanan vergi indirimi hakkındaki tüm detaylar haberimizde…

Eylül 2017 Vergi İndirimleri için Son Günler!

Gurbetçiler ile yabancılar için uygulanan vergi indiriminden Türk vatandaşları faydalanamıyor. Türk vatandaşlarının aldığı gayrimenkullerin büyüklüklerinden inşaat cinsine, inşaat ruhsatına kadar çeşitli pek unsura göre farklı çeşitlerde KDV oranları belirleniyor ve uygulanıyor. İş yerlerinin ne kadar büyük olduğuna, yapı ruhsatlarına yahut nerede yapıldığına bakılmadan bu gayrimenkullerin satışlarında yüzde 18 oranında KDV uygulaması gerçekleşiyor. Benzer şekilde büyüklüğü 150 metrekare ve üzeri olan konut satışlarında da yüzde 18 oranında KDV uygulanıyor. Ancak konutlar için de vergi indirimi gelmişti. Süre bitimine kadar yüzde 18  olan oran yüzde 8 oranında KDV uygulaması olarak gerçekleşiyor.

Konutlar 150 Metrekareden Küçükse!

Konutların büyüklükleri eğer 150 metrekareden küçük ise ilk aşamada yapı ruhsatının tarihi inceleniyor. Yapı ruhsatının tarihi 2013 ve öncesi ise, bu konutların satışlarında yüzde 1 oranında KDV uygulanıyor.

150 metrekareye kadar büyüklüğü olan konutların eğer yapı ruhsatı tarihleri 2013’ten 2016’nın sonuna kadar alınmış ise KDV oranlarında belirleyici bir takım unsurlar oluyor. Bunlar: büyükşehir belediyesi içinde yer alıp almaması veya inşaatın kalitesidir. Eğer konut büyükşehir belediyesi sınırları içinde yer almıyorsa ve lüks yahut 1. sınıf inşaat olarak inşa edilmemişse yine yüzde 1 oranında KDV uygulanıyor.  Ancak konut büyükşehir belediyesi sınırları içinde yer alıyor ve lüks veya birinci sınıf inşaat olarak tanımlanıyorsa durum biraz farklı. Bu durumda yapı ruhsatı tarihi ile konutun inşa edildiği arsanın birim metrekare fiyatına bakılıyor.

Arsa Birim Metrekare Fiyatı Önemli!

Eğer arsanın birim metrekaresinin değeri 500 TL’den az ise yüzde 1 oranında, 500 TL ile 999 TL arasında ise yüzde 8 oranında, 1.000 TL ve üzerinde bir değer ise yüzde 8 oranında KDV uygulanıyor. Ancak bu yüzde 8’lik KDV geçici bir süreliğine uygulanmaktadır.

Bu yılın başından itibaren Yapı Ruhsatı 1 Ocak 2017 ve sonrasında alınan projelere ilişkin olarak 150 metrekareye kadar olan konutlar için arsa birim metrekare fiyatları değişti. Bu durumda, eğer arsanın metrekare birim fiyatı 1.000 TL’den az ise yüzde  1 oranında, 1.000 TL ile 2.000 TL arasında ise yüzde 8 oranında, 2.000 TL ve üzerinde bir değer ise yüzde 8 oranında KDV uygulaması gerçekleşmektedir. Ancak 2.000 ve üzeri için yüzde 8’lik oran geçici olup, sonrasında yüzde 18 olacaktır.

Haberimizde bahsettiğimiz geçici KDV indirimleri 2017 Eylül ayı sonuna kadardır. Eylül ayı bitiminde yüzde 8 olan vergi oranları süre uzatılma kararı alınmazsa yüzde 18 olarak uygulanacaktır.

Konut Satışlarında Damga Vergisi İndirimi

Konut satışlarındaki indirimler sadece vergi ile sınırlı olmayıp, konut satışlarının teşvik edilmesi amacı ile damga vergisinde de değişiklik yapılmıştı. Gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile birlikte ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde damga vergisi  3 Şubat 2017 itibariyle sıfıra düşürülmüştü. Öncesinde uygulanan oran ise yüzde 9,4’tü.

Konutlarda Tapu Harcı İndirimi! 30 Eylül Son!

Yine geçtiğimiz dönemlerde tapu harcında indirim yapılmıştı. Gayrimenkul satışı esnasında hem alan kişi hem de satan kişi için ayrı ayrı yüzde 2 yani toplamda yüzde 4 oranında tapu harcı ödemesi yapılıyordu. Yüzde 2 olan bu oran 2017 Eylül sonuna kadar yüzde 1,5 ve yüzde 1,5 yani toplamda yüzde 3’e indirilmişti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.