Ev Yapımı Vantilatör Nasıl Yapılır?

Havaların gittikçe ısınmaya başladığı bu günlerde, evlerdeki ufolar artık yerlerini vantilatörlere bırakmaya başladı.

Ev Yapımı Vantilatör Nasıl Yapılır?

Havaların gittikçe ısınmaya başladığı bu günlerde, evlerdeki ufolar artık yerlerini vantilatörlere bırakmaya başladı. Bilgisayar başında fazla vakit geçiren ve düşük bütçeli vantilatör tercih etmek isteyenler için ise ev yapımı vantilatöre rağbet artacak gibi gözüküyor.

Sıcak yaz aylarında serinlemek için birçok yol deneriz. Klima kullanmak da bazı aile bütçelerini biraz zorluyor. Bu yazımızda, evde bulunan malzemelerle ev yapımı vantilatör yapmayı tarif edeceğiz. Hem maliyet olarak düşük ayrıca kavurucu yaz sıcağından sizi kurtaracak bir tasarım. Vantilatör yapmak için gerekli olan malzemelerin listesi ile işe başlayalım.

Gerekli Malzemeler

  •  ​​​​​​Makas
  •  ​​​​​Kullanılmayan cd (2 tane)
  •  ​​​​​​Usb kablo
  •  ​​​​​​Ufak silindir şeklinde odun parçası
  •  ​​​​​​Tuvalet kağıdı rulosu
  •  ​​​​​​Granit mum
  •  ​​​​​​Devre anahtarı
  •  ​​​​​​Bakır kablo
  •  ​​​​​​Çakmak
  •  ​​​​​​Mini Bakır kablo

Evet malzemeleri verdiğimize göre şimdi yapımına geçebiliriz adım adım devam ederseniz daha kolay zorlanmadan yapabilirsiniz.

İlk olarak CD’mizi pizza dilimi olacak şekilde CD ortasına kadar kesiyoruz. Daha sonra mumu yakıp CD’mizi mumun üstünde gezdiriyoruz. (Bu CD’mizin ısıtıp yumuşatacak ve böylelikle daha kolay şekil verebileceğiz.) Daha sonra kestiğimiz yerleri yukarı doğru kaldırıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken yerde parçaların eşit şekilde yukarı kalkmamaları biri diğerinden düşük olsun ki hava akımını iyi yakalayabilsin.

Sırada USB kablosu ve anahtarı bağlamakta. USB kablosunu açıyoruz siyah ve kırmızı kablo hariç diğer kabloları kesmemiz gerekiyor. USB den sıyırdığımız 2 kabloyu anahtara bağlıyoruz. (İlkokulda elektrik devresini herkes yapmıştır, o uygulamayı hatırlamak işiniz daha kolay hale dönüştürür.)

Sonradan anahtara eklediğimiz kablonun 2 ucunu motora bağlıyoruz. Tuvalet rulosunu alıyoruz ve bir ucunu motor oturacak şekilde kesiyoruz ve sağlam olacak şekilde bant yardımı ile sabitliyoruz. Diğer CD’yi alıp rulonun altına yapıştırarak sabit durmasını sağlıyoruz. Silindir şeklinde odun parçasını alarak elektrik motorunun dışarda kalan dönen ucuna sabitliyoruz ve kestiğimiz CD parçasını yerleştiriyoruz. Son olarak USB kablosunu bilgisayarımıza takarak serinlemeye başlayabiliriz.

Dekoratif Renklendirme Yapabilirsiniz

Evinizdeki malzemeler ile tamamıyla kendi emeğiniz olarak hazırlayacağınız vantilatörünüzün yelpazesini sprey boya, sulu boya ya da renkli kağıt yapıştırma yöntemi ile renklendirebilirsiniz. Bu, tamamıyla kişisel tercihiniz olup, ev yapımı vantilatörünüzü kullanacağınız ortam ile direk olarak alakalı. Bu yüzden renklendirmeyi tamamıyla sizin keyfine bırakıyoruz.

İyi serinlemeler.

2 Tüm Görüşler

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.