Ev Satın Almak İsteyenlere Müjde! Vergilere İndirim Yapıldı!

2017 ve 2018 gayrimenkul satışlarına yönelik olarak uygulanan vergi ve bazı harçlar için belli bir süreliğine indirim yapılmasına karar verildi.

2017 ve 2018 gayrimenkul satışlarına yönelik olarak uygulanan vergi ve bazı harçlar için belli bir süreliğine indirim yapılmasına karar verildi. Pek çoğu Ekim ayının sonuna kadar devam edecek olan bu vergi indirimi ve harç indirimleri için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da mevcut bulunuyor.

Konu ile alakalı olarak bazı basın mensupları tarafından yapılan haberlere göre, konutta indirim kampanyaları peş peşe başlatılıyor. Konut fiyatlarında ya da banka faiz oranlarında yapılan düzenlemeler ve kampanyalar sayesinde konut satın alımları oldukça avantajlı bir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Daha Önce de Pek Çok Kampanya Düzenlendi

Öte yandan özellikle de konutlar olmak üzere pek çok taşınmazın satışlarına yönelik vergi indirimleri de düzenleniyor. Örneğin; geride bıraktığımız aylarda Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda konut ya da iş yerlerinin teslimlerine yönelik olarak bir takım vergi indirimleri yapıldı. Geçtiğimiz yıl içerisinde de yaşanan diğer değişiklikler de göz önünde bulundurulduğu zaman ağırlıklı olarak konut satışlarında için uygulanan KDV oranları açısında kafa karışıklıkları yaşandı.

Ayrıca konut satışlarının artmasına amacıyla damga vergisinde gerçekleştirilen düzenlemeler de mevcuttu. Geçtiğimiz yıl şubat ayı itibari ile resmi olarak düzenlenen gayrimenkul satışı vaadi sözleşmeleriyle ön ödemeli olarak gerçekleştirilen konut satış sözleşmeleri için damga vergisi alınmıyor. Önceki sistemde bu sözleşmeler için yaklaşık olarak yüzde 9,4 civarında damga vergisi alınmakta idi.

Bu alanda düzenlenen bir başka kampanya ise gayrimenkul alış – verişlerinde uygulanmakta olan tapu harcının düşürülmesi oldu. Normal şartlarda herhangi bir gayrimenkulün satış işlemlerinde hem alıcıdan, hem de satıcıdan yüzde 2’şerli olmak üzere tapu harcı alınmakta idi. Yapılan indirimin ardından bu oranlar konut ve iş yerleri için yüzde 1,5’e kadar düşürüldü.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here