Ev Satın Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Bazıları yatırım için ev alırken, bazıları ise bir mülk sahibi olabilmek, sıcak bir yuvaya kavuşabilmek için ev satın alır. Peki ev satın alırken nelere dikkat edilir? Konumuna, bakım durumuna bakmak yeterli midir?

Bazıları yatırım için ev alırken, bazıları ise bir mülk sahibi olabilmek, sıcak bir yuvaya kavuşabilmek için ev satın alır. Peki ev satın alırken nelere dikkat edilir? Konumuna, bakım durumuna bakmak yeterli midir?

Bu neden gayrimenkul araştırmalarına başladığınız zaman ilanlar, eş-dosta danışma, emlakçılara başvurma derken bazen bazı önemli ayrıntılar gözden kaçırılabiliyor.

İşte bilmeniz gereken ve ev satın alma aşamasında dikkat etmeniz gereken 10 madde…

Geleceğinizi de Göz Önünde Bulundurarak Plan Yapmalısınız…

Genellikle kendi imkânları ile ev sahibi olamayanla banka kredilerine başvurur. Uzun vadede kredi ödemek istemeyenler vadeydi kısa tutarak maddi sıkıntıya düşerken, az bir ödeme yapayım rahat edeyim diye vadesini uzun tutanlar ise yıllarca kredi ödemekten bitap bir hale düşerler. Bu nedenle bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına dikkatli bir plan yapmalısınız.

Ne İstediğinize Karar Vermelisiniz…

Öncelikle satın alacağınız ev için planlarınız ne olacak buna karar vermelisiniz. Söz konusu olan evi yaşamak için mi yoksa yatırım yapmak için mi alacaksınız? Ardından büyüklüğüne, konumuna, yatırım için aldıysanız ne kadar kira getirisi olacağına karar vermeniz gerekir.

Önünüze Çıkan Fırsatları Değerlendirmelisiniz…

Kim ne dedi diye bakıp başkalarının lafına göre hareket etmeyin. Önünüze çıkan fırsatları değerlendirmeye bakın. Bazen hemen teslim kampanyalarında bazense istenilen hedefe ulaşmayan projelerde konutlar daha uygun oluyor. Bu nedenle en uygun zamanı beklemeli, size en uygun fırsatı değerlendirmelisiniz.

Evinizin Lokasyonuna Dikkat Edin!

Ev satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli ince ayrıntılardan biri evin bulunduğu konumdur. Özellikle yatırım amaçlı ev aldıysanız uzun vadede karınızı artırması için hastane, okul, üniversite, alışveriş merkezi gibi yerlere yakın olan ve ulaşımı kolay olan evleri tercih etmelisiniz.

Deprem Yönetmeliğini Kontrol Edin!

Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu unutmamalı ve alacağınız evin deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını araştırmalısınız.

Pazarlamada Başarılı Olan Firmalar İle İşbirliği Yapın.

Kullandıkları yöntemlerle konut projelerinde hızlıca daire satışı yapan firmalar, aynı zamanda o dairelerin prim kazanmasında da faydalı olurlar. Bu nedenle bu sektörde başarılı olan firmalar ile çalışmalınız gerekir.

Aceleci Davranmayın!

Eğer evinizi yatırım maksatlı aldıysanız ve oldukça iyi bir kazanç sağlamak istiyorsanız, satmak için acele etmemelisiniz. Aynı şekilde uygun fiyata ev almak içinde aceleci davranmamalısınız.

Yatırımınız Uzun Vadede Olsun.

Yine alacağınız konutun yatırım amaçlı olmasını planlıyorsanız, en az 5 yılınızı gözden çıkarmanız gerekir.

Aidatlara Dikkat!

Yatırım amaçlı alınan evlerde aidat, beklentiyi karşılamayabilir. Bu nedenle yatırım için aldığınız evin aidatı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Arsa Mı Daha Karlı Ev Mi?

Bazen arsaya yapılan yatırım beklentiyi karşılamadığı gibi, bazen eve yapılan yatırımda beklentiyi karşılamayabilir. Bu nedenle alma işlemini gerçekleştirmeden önce büyük bir araştırma yapmanız gerekir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.