Ev Kredisi Almak için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalar, kendilerine kredi başvurusu yapmak için gelen müşterilerinin ilk aşamada gelir durumlarını ve kredi notlarını incelerler. İlk aşamada gelir durumu incelenir. Eğer aylık kazancınız kredi alabilmek için yeterli ise kredi notunuza bakılır.

Ev Kredisi Almak için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Ev almak herkesin hayali. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre ülkemizde çalışan vatandaşların yüzde 90’ı ev almanın hayalini kuruyor. Çünkü ülkemizde ve dünyada ne zaman ne olacağı belli olmuyor, ekonomik dengeler her an değişebiliyor. Amerika’da yaşanan kriz sebebiyle tüm dünya bu durumdan etkilenebiliyor. Bu nedenle herkes bir an önce yatırım yapmak istiyor ve bu yatırımlar genellikle ev satın almaktan geçiyor.

Peki ev almak kolay mı? Hayır. Bunun için belli miktarda nakitinizin ya da birikiminizin olması gerekiyor. Peki bunlar yoksa? Bankaların sunduğu ev kredisi kampanyalarına başvuru yapılıyor. Ancak bunun için sunulan şartları yerine getirmek gerekiyor. Sadece ev yani konut kredilerinde değil, tüm ihtiyaç, taşıt, kobi gibi kredi türlerinde gelir belgesi ve kredi notu kredi alma aşamasında çok önemli bir kriterdir. Peki ev kredisi almak için kredi notu kaç olmalı ya da ev kredisi alabilmek için ne kadar maaş almam lazım sorularına hep birlikte bakalım…

Ev Kredisi Almak için Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Bankalar, kendilerine kredi başvurusu yapmak için gelen müşterilerinin ilk aşamada gelir durumlarını ve kredi notlarını incelerler. İlk aşamada gelir durumu incelenir. Eğer aylık kazancınız kredi alabilmek için yeterli ise kredi notunuza bakılır.

Kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.‘de kayıtlıdır. Kredi notu nedir? Sizin, bugüne kadar tüm bankalardan aldığınız kredi, kredi kartı, banka kartınızdan yaptığınız ödemelerinize kadar, ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınızdan, eksik yatırıp yatırmadığınıza kadar belirtilen sistemdir. Yapmış olduğunuz her şey sistemde kayıt altına alınır ve algoritma ile puanlanır.

Bankalar kredi kayıt bürolarından sizin bilgilerinizi otomatik olarak alır. Findeks notunu hesaplar. Findeks notu yani kredi notu 1 ile 1900 arasında değişen bir sayı sistemidir. Kredi puanınız 1900’e ne kadar yakınsa banka gözünde o kadar iyi müşteri pozisyonunda bulunursunuz. Eğer öncesinde hiçbir banka ile çalışmadıysanız, kredi, kredi kartı almadıysanız kredi notunuz sistemde sıfır (0) olarak görülür.

Kredi puanları sırası şu aralıklarda olmaktadır;

  • 1-699 en riskli
  • 700-1099 orta riskli
  • 1100-1499 az riskli
  • 1500-1699 iyi
  • 1700-1900 çok iyi

1-699 arasında kredi notu olanlar en riskli müşteri pozisyonudur. Bu bireylere bankalar tarafından direkt olarak kredi onaylanmadı bilgisi verilecektir. Eğer kredi notunuz 1500-1699 ya da 1700-1900 arasındaysa direkt olarak ise kredi onayı gelir. Ancak diğer aralıklarda durumlar değişir.

Ev kredisi almak için kredi notu kaç olmalıdır sorunun cevabı da 1500 ve üzeridir. Eğer en riskli bölgede bulunmuyorsanız ancak notunuz çok da iyi değilse bankaya teminat verebilirsiniz. Aldığınız evi ipotek ettirebilir, size ait olan başka bir gayrimenkul tapusunu gösterebilirsiniz. Ya da diğer bir yöntem ise kefil göstermektedir. Çünkü bankalar kendilerini riske atmak istemezler.

Ev Kredisi Almak için Ne Kadar Maaş Almalıyım?

Bilmeniz gereken en önemli husus geliriniz olması ve bunu bankaya belge ile sunabiliyor olmanızdır. Yani çalışıp bunu bankaya gösteremiyorsanız kredi onayı gelmeyecektir.

Konut kredileri ihtiyaç kredilerine göre daha uzun vadelidir. Ancak yine konut kredilerinde talep edilen kredi tutarları ihtiyaç kredilerine göre çok daha fazladır.

Aylık ödeme planlarınız sizin gelirleriniz üzerinden düzenlenir. Konut kredisi ödeme planı düzenlenirken sizin ve hane halkındaki gelirler baza alınır. Eğer eşinizde çalışan ise onun aldığı maaş da banka için önemlidir. Aylık haneye giren toplam gelirin yüzde 50’si çıkartılır. Hesaplanan bu tutar aylık konut kredisi ödeme miktarınızın maksimum değeridir. Bunu bir örnek ile açıklayalım.

Konut Kredisi Hesaplama

Aylık geliriniz 1.500 TL. Eşinizin de aylık kazancı da aynı. Yani toplamda haneye 3.000 TL nakit girişi oluyor. Aylık kredi ödemeniz maksimum 1.500 TL olur ve vade süreleri buna göre düzenlenir. Çünkü ne banka ne de müşteri ödemelerde aksaklık olsun ister.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.