Ev Dekorasyonunda Perde Seçiminin Önemi

Ev dekorasyonu esnasında en çok zorlandığımız kısım perde seçimidir.

Ev Dekorasyonunda Perde Seçiminin Önemi

Ev dekorasyonu esnasında en çok zorlandığımız kısım perde seçimidir. Perde seçimi, bütün evin havasını en çok yansıtan detay olması sebebiyle, ev dekorasyonunda çok büyük önem arz etmektedir. Mobilyanıza uygun ve doğru perdeler seçmek, evinizin tarzını yansıtmaya ve eviniz içerisinde bir bütünlük sağlamaya yardımcı olacaktır.

Birçok insan evini dekore ederken, kendi tarz ve stilini yaptığı dekor ile evine yansıtır. Bu sebeple perde seçimi yaparken de, seçeceğiniz odanın tarzına ve havasına uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Buna bir örnek verecek olursak, klasik tarzda mobilya dekorasyonuna sahip bir oda için seçeceğiniz perdelerin, saten, organze, kadife, ipek ve ya tafta türünden yapılmış perdeler olması gerekir.

Perde Seçimini Odanızın Atmosferine Göre Yapın

Eğer evinizde daha çok sıcak, samimi ya da daha spor dekore edilmiş bir odaya sahipseniz, seçeceğiniz perdelerin de buna uygun olarak hazır sistemli perdelerden tercih edilmesi, odanızı tamamlamak adına doğru bir karar olacaktır. Stor ve jaluzi tarzında perdeler, ekose ya da büzgü modelli perdeler, koton, katlamalı kumaş ya da zebra tarzında perdeler seçmeniz, bu tarzdaki bir odayı tamamlayıcı parçalar elde etmenizi sağlar.

Bunlardan başka ağır ya da otantik görünüme sahip olan bir dekorunuz varsa buna uygun olacak perdelerin farbalı tarzda perdeler olması gerekir. Çünkü farbalı perdeler, ağır ve gösterişli olması özelliği ile daha çok bu tarz salonlarda kullanılarak, evin dekorasyonu ile bir bütünlük sağlamaktadır. İç kısmı tül, dış kısmı ise renkli fon olacak şekilde tercih edildiğinde istediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz.  Sadelikten yana olanlar için de, yine bu perdelerin ortadan birbirine geçmeli ve iki kanat olacak şekilde ayrılan modellerinin de var olduğunu hatırlatmak gerekir.

Ayrıca ev dekorasyonunda perde seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de evinizin konum ve durumudur. Mesela perdesini seçeceğiniz odanın öncelikle, büyüklüğüne, ne kadar ışık alıp almadığına, pencerelerin genişliği, boyu ve konumuna dikkat etmekle beraber, bunlara uygun olacak şekilde doğru perdeyi seçmek gerekir. Umarım sizlerde, bu dekorasyon fikirlerine ve ayrıntılara dikkat ederek odanızın ve evinizin dekorunu en doğru şekilde yansıtacak perdeyi seçersiniz.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.