Ev Dekorasyonunda Niş Nedir ve Daha Çok Hangi Alanlarda Kullanılır?

Niş, mimari bir terim olarak kullanılsa da, son zamanlardaki trendler arasında önemli bir konuma sahiptir.

Niş, mimari bir terim olarak kullanılsa da, son zamanlardaki trendler arasında önemli bir konuma sahiptir.

Ev dekorasyonunda kullanılan niş, evinizin iç duvarlarında dekoratif amaçlı oluşturulan ve göz zevkine hitap eden oyuntu ya da çukurlara denilir. Mimari bir terim olarak kullanılan niş, ayrıca son zamanlarda trend haline gelmesiyle beraber iç mimarinin de vazgeçilmez bir parçasıdır.

Diğer birçok dekoratif objenin dışarısın akalan nişler yapıyla bir bütün halindedir ve yapı malzemelerinden faydalanılarak yapılır. Evinizi yeniden dekore ederken yapacağınız nişin odanızın genel dekorasyonunu tamamlayacak nitelikte olmasına dikkat etmeniz gerekir. Odanın dekorasyonundan bağımsız olarak yapılmış olan nişler genellikle dekorasyonunuzda bir uyumsuzluk meydana getirir ve odanızda yalnızca çirkin bir görüntü oluşturur.

Peki, nişler evin hangi alanlarında daha çok kullanılır?

Nişler hakkında önerilen dekorasyon fikirleri genellikle salon ve oturma odalarına yönelik olan fikirlerdir. Fakat genel olarak bir evin tüm alanları için kullanılabilmesi de elbette ki mümkündür.

Niş Modelleri 

Salon veya oturma odalarında TV ünitesi olarak dizayn edilen nişler, en çok tercih edilen niş modellerinden biridir. Salonu dekore ederken televizyonunuzu monte edeceğiniz duvara televizyon boyutunda niş yapabilir ya da duvara boydan boya oyuk oluşturabilirsiniz.

Ayrıca duvar dekorasyonu sağlanırken aynı hiza ve büyüklükte olacak şekilde yapılmış olan nişler sayesinde odanızda farklı bir raf oluşturabilir ve buraları çerçeve, biblo ya da saksı gibi aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Ya da bunların aksine bu nişlerin içerisine LED sistem döşeyerek odanızda loş bir aydınlatma elde edebilirsiniz.

Öte yandan şömine görünümlü olan nişler de eviniz için bambaşka bir hava sağlayacaktır. Evinizde bir şömineniz yokken hatta şömine için bir bacanız dahi yokken şömine görünümlü bir niş sayesinde evinizde şömine görünümü elde edebilirsiniz.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.