Ev Dekorasyonunda Halı Seçimi

Ev dekore edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de halı seçimidir. Dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası olarak görülen halılar, aynı zamanda ev dekorasyonunun tamamlayıcı unsuru olarak da nitelendirilir.

Ev Dekorasyonunda Halı Seçimi

Ev dekore edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de halı seçimidir. Dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası olarak görülen halılar, aynı zamanda ev dekorasyonunun tamamlayıcı unsuru olarak da nitelendirilir.

Seçtiğiniz bir halı sayesinde eviniz o klasik görünümünden kurtularak modern bir havaya bürünebilir ya da sade dekore edilmiş bir görünümü capcanlı hale getirebilir. Ev dekorasyonunda oldukça önemli olan halılar ferahlık verme konusunda da aynı önemi taşımaktadır. Bu denli önemli olan halıların seçimi, mobilya ve perde seçiminden sonra yapılmalıdır. Aksi takdirde, önceden seçtiğiniz halıya göre mobilya ve perde uydurmanız sizi bir hayli zorlayabilir.

Yine halı seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şey, öncelikle hangi odanız için halı seçeceğinizdir. Odanıza karar verdikten sonra modern bir dekorasyona sahip bir odaysa ona uygun olacak şekilde geometrik şekilli, minimalist ve yahut da düz renkli bir halı seçimi ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Ya da bunun aksine eviniz klasik tarzda döşenmiş ise, desenli halı seçmemeniz gerekir. Çünkü desenli halılar klasik tarzda döşenmiş evleri oldukça karmaşık gösterir. Bu sebeple düz ve sade bir halı seçimi, eviniz için yerinde bir karar olacaktır. Çocuk odalarında ise tercih edilen halılar genellikle dijital baskılı makine halılarıdır. Bunların pek çok alternatifi bulunduğu için çocuğunuzun odasına en uygun halıyı seçebilir ve odanın havasını gönlünüze göre değiştirebilirsiniz.

Ev Dekorasyonu Esnasında Halı Seçerken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmelidir?

Halı, ev dekorasyonunun vazgeçilmez bir aksesuarı olmakla birlikte yüzeyde kullanılan bir eşya olduğu için oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple ev dekore edilirken seçilecek olan halının, göz zevkinize hitap etmesiyle birlikte sağlıklı, kullanışlı ve kaliteli olmasına da dikkat etmek gerekir.

Ev dekorasyonu esnasında eviniz için en uygun halıyı seçerken öncelikle o halının nerede kullanılacağına bakmak gerekir. Yani kullanacağınız odaya göre halı seçimi yapmanız en doğru hareket olacaktır. Mesela bir evde en çok kullanılan, aile ile birlikte en çok vakit geçirilen oda, oturma odasıdır. Bu oda için halı seçerken kullanışlı ve uzun ömürlü olması adına lekeye dayanıklı bir halı seçmeye dikkat etmek gerekir. Ya da mutfak için bir halı seçilecekse, yağ lekelerine ve ıslanmaya dayanıklı bir halı seçilmelidir. Çünkü evin bu iki bölümü, en çok kullanılan bölüm olmakla beraber kirlenmeye de en fazla elverişli olan bölümleridir. Yine çok güneş alan bir oda için halı seçecekseniz, renklerin güneşe dayanıklı olmasına da dikkat etmelisiniz. Fakat hangi odanız için halı seçerseniz seçin, sizin ve ailenizin sağlığı için seçtiğiniz halının mutlaka anti bakteriyel özellikte olmasına ve leke tutmamasına dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın…

Halıların yapısal özelliklerine bakacak olursak da, naylon yapıya sahip olan halılar genellikle uzun ömürlü ve lekeyi gizleme özelliğine sahiptir. Polipropilen malzemeyle yapılan halılar ise en kolay temizlenebilen halılardır. Bunların yanı sıra polyester yapıya sahip olan halılar su lekelerine karşı en çok direnç gösterme özelliğine sahipken, akrilik yapıya sahip olan halılar yün görünümünde olup kaliteli izlenime sahiptir.

Ev dekore edilirken maliyeti diğerlerine nazaran yüksek olmasına rağmen genellikle en çok yün halılar tercih edilir. Yün ve naylon karışımı bir yapıya sahip olan halılarda yine en çok tercih edilenler arasındadır. Bunun nedeni ise bu halıların canlı renklere sahip olması ve yün halılara nazaran daha düşük maliyetli olmasıdır.

Bu özellikleri ve dekorasyon fikirlerini göz önünde bulundurarak, eviniz için en uygun ve sağlıklı halıyı seçebilirsiniz.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.