Ev Dekorasyonuna Nereden Başlanmalı?

Ev dekorasyonu bazıları için çok zor bir iş olarak görülse de, aslında bir o kadar da eğlenceli bir iştir. Sadece bu iş için bolca zamana ve uygun bir bütçeye sahip olmanız ve bununla beraber sabır sahibi bir insan olmanız gerekir.

Ev Dekorasyonuna Nereden Başlanmalı?

Ev dekorasyonu bazıları için çok zor bir iş olarak görülse de, aslında bir o kadar da eğlenceli bir iştir. Sadece bu iş için bolca zamana ve uygun bir bütçeye sahip olmanız ve bununla beraber sabır sahibi bir insan olmanız gerekir.

Özellikle de evinizin dekorunun nasıl olması gerektiğine dair bir fikriniz yok ise bolca sabra ihtiyacınız olacaktır. Ya da ev dekorasyonunu bir hobi olarak görüyor iseniz, dekorasyon esnasında yapacağınız mobilya, aksesuar, dekor objeleri, perde, halı ve abajur seçimleri sizin için oldukça eğlenceli bir hal alacaktır.

İşe Araştırarak Başlayın!

Öncelikle ev dekorasyonuna başlayacaklar için önerilen ilk adım, dekorasyona başlamadan 1 – 2 ay öncesinde araştırmaya başlamak, evinizin tarzını belirlemek ve bu araştırmaları plan – programa dökmektir. Bu plan ve programa önce yapacağınız harcamaları, kafanızda oluşan dekorasyon fikirlerini, hangi kalitede mobilyalar alacağınızı, zorunlu ihtiyaçlarınızı yazmalı ve ona göre bir bütçe ayarlaması yapmalısınız. Eğer eviniz yeni değilse ve tadilata ihtiyacı varsa, bu tadilat gereken yerleri de liste yapmalısınız. Çünkü ev dekorasyonuna başlarken en önce halletmeniz gereken şey, evinizin tadilatı olacaktır.

Evde yapılması gereken tadilatlar bittikten sonra duvarların boya durumuna da bakmalısınız. Eğer tadilat sonrasında duvarların boyaya ihtiyacı varsa, bunları da aynı şekilde programınıza yazmalısınız. Bununla beraber boyanızın hangi renkte olacağına, duvarların parlatılıp parlatılmayacağına ya da duvar kâğıdı kullanılıp kullanılmayacağına da karar vererek, bu gibi detayları da programınıza eklemeniz gerekir.

Ev Dekorasyonu Tarzınıza Karar Verin

Yine planlarınıza eklemeniz gereken başka bir şey de, evinizi hangi renk üzerine dekore etmek istediğiniz, hangi tarzda mobilyalar kullanmak istediğiniz ve klasik – modern – otantik gibi tarzların hangisini evinize uyarlamak istediğinizi belirlemektir.

Bütün bu adımları gerçekleştirdikten sonra ev dekorasyonu fikirleri arasında, dekorasyona başlayacağınız ilk yer olarak genellikle en çok bütçe ayırdığınız oda önerilir. Baştan aşağı halısından perdesine, mobilyasından aksesuarına kadar değiştirmeyi düşündüğünüz oda sizin için en önemli oda olmalıdır. Bu noktada ev dekorasyonuna nerden başlanmalıdır sorusunun cevabının kişisel olduğunu da söyleyebiliriz.

Dekorayona Hangi Odadan Başlayacaksınız?

Dekorasyona hangi odadan başlayacağınıza karar verdikten sonra, ilk adım tarzını belirlediğiniz mobilyalarınızdır. Mobilyalar ana dekorasyon ürünü olmakla beraber tüm dekor mobilyalara göre şekillenir. Bu sebeple öncelikle mobilyaları almak ve yerleştirmek gerekir. Mobilyalardan sonra alınması gereken ikinci şey halılardır. Halı ve perdeler bir bütünü oluşturduğu için, ikinizi birlikte almak doğru bir hareket olacaktır. Üçüncü adım ise aydınlatma olmalıdır. Ana aydınlatmaların yanında lambader ve abajur gibi aksesuarlar da tercih edebilirsiniz. Son olarak ev dekorasyonunun tamamlayıcı unsurları olarak objeler seçilmeli ve yerleştirilmelidir. Atacağınız bu adımlar sayesinde ev dekorasyonunuz sandığınızın aksine kolay ve eğlenceli bir şekilde tamamlanacaktır.

Ayrıca ev dekorasyonuna başlamadan önce yapmış olduğunuz bu plan – programda istikrarlı olmalısınız. Aksi takdirde kararsızlık nedeniyle çok başınız ağrıyabilir ve çok bunalabilirsiniz.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.