Ev Almak İsteyenler Ağustos Tam Zamanı! Eylül Ayı Zorlu Geçecek!

Konutun mevduat faizinin getirisinin gerilerde kalmasına konut ve inşaat sektöründen cevap geldi.

Ev Almak İsteyenler Ağustos Tam Zamanı! Eylül Ayı Zorlu Geçecek!

Konutun mevduat faizinin getirisinin gerilerde kalmasına konut ve inşaat sektöründen cevap geldi.

Evlerin getirilerinde düşüşler yaşanması inşaatçıların yaptıklarının fedakarlıklarının bir göstergesi olduğunu söyleyen sektörün uzmanları, son 1 sene içerisinde maliyetlerde çok yükselme olduğunu ancak bunların ev fiyatlarına yansıtılmadığını, orta gelirli vatandaşların ev alma planları var ise ağustos ayının tam zamanı olduğunu söylediler.

Ev Almanın Tam Zamanı Ağustos Ayı!

Bankaların mevduat faiz yarışına girmeleri, rekabet ortamı yaratmaları, sürekli büyüme gösteren inşaat sektörünün önüne engeller koydu. Bankaların yüzde 15 oranında uyguladıkları faiz kampanyaları vatandaşların konut kredisi almaları yerine mevduat hesabı açmalarına sebep oldu.  Evlerin getirilerinin düşmesi inşaatçıların yaptıklarının fedakarlılarının göstergesi olduğunu söyleyen uzmanlar, üreticilerin meydana gelen fiyat artışlarını dizginlemek istediklerini, vatandaşlara daha düşük fiyatlarda konut satışı gerçekleştirmek, vatandaşları konut sahibi yapmak istediklerini söylediler. Maliyet fiyatlarında her ne kadar artışlar olsa da sektör konutlarda herhangi bir artışa gitmemişti. Ancak eylül ayından itibaren konut fiyatlarında yüzde 15 ile yüzde 20 arasında yükselmeler söz konusu olacak. Uzmanlar, orta gelirli vatandaşların eğer ev alma düşünceleri var ise ağustos ayının bunun için tam zamanı olduğunu söylediler.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas’tan Açıklama…

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, geçen yılın temmuz ağustos dönemlerinden bugüne kadar kurdan kaynaklı yüzde 18 oranında maliyet artışlarının olduğunu söyledi.

İnşaat firmalarının oluşturduğu fiyat politikaları genel politikayı etkilediğini söyleyen Elmas, tüm gayrimenkul sektörü temsilcileri 15 Temmuz sonrasında Türkiye ekonomisine odaklanarak konut kampanyaları başlattıklarını, yükselen maliyetleri göz ardı ettikleri, fakat ağustos bitiminde yüzde 10’luk bir artışın yaşanacağını, bu nedenle ev almak isteyenlerin ellerini çabuk tutması gerektiğini söyledi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.