Esenler’de Yer Alan Askeri Araziye Kentsel Dönüşüm!

Esenler’de yer alan askeri arazi üzerine şehir parkı kurulması için gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projesine onay verildi.

Esenler’de yer alan askeri arazi üzerine şehir parkı kurulması için gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projesine onay verildi.

Esenler Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm projesi sayesinde dünya üzerindeki en büyük şehir parkı Türkiye’ye kazandırılacak.

Metris Kışlası adı ile bilinen arazi için Esenler Belediyesi tarafından hazırlanan kentsel dönüşüm projesi planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayına sunulmuştu. Hazırlanan proje planına göre ilk aşamada kentsel dönüşüm gerçekleştirilmesi gerekli görülen 74 bin adet konutun yaklaşık olarak 45 bin adedi bu bölgeye transfer edilirken geriye kalan konutların dönüşümü ise yerinde gerçekleştirilecek. Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan dünyanın en büyük şehir parkı ve en büyük müzesi projesinin 2022 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Esenler’e 11 Adet Tematik Park Projesi!

Düzenlenen bir toplantı esnasında konuşa gerçekleştiren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ilçe sınırları içerisinde yer alan bu askeri arazinin belediyeye devrinin daha önce gerçekleştiğini, proje ile alakalı olarak çalışmalar başlatılırken ilçe bunu gibi 11 farklı tematik park projesinin de gerçekleştirildiğini ifade etti. Söz konusu olan park ile birlikte askeri arazi içerisinde 3.3 milyon metrekarelik bir alanın park haline dönüştürüleceğini dile getiren Göksu, parklardan birinin 2 milyon 680 bin metrekarelik bir alana yapılması ile dünyanın en büyük şehir parkı olma ve kentsel dönüşüm ile hayata geçirilmiş ilk park olma niteliğine sahip olacağını da açıkladı. Bahsi geçen bu parkı hayata geçirebilmek içinse bölgeden yaklaşık olarak 20 bin adet konutun yıkılacağını ifade etti.

Açıklamalarında bölgedeki hiçbir ağacın kesilmeyeceğine de vurgu yapan Esenler Belediye Başkanı, rezerv alanlarında bulunan ağaçların doğal yapısı ile beraber koruma altına alınacağını, 3,3 milyon metrekarelik askeri alanda park yapılacağını, fakat bu alanın yalnızca 1,6 milyon metrekaresinin dönüştürüleceğini de açıkladı.

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.