GayrimenkulEks

Erdoğan Kentsel Dönüşüm Kurultayında Konuştu

Erdoğan Kentsel Dönüşüm Kurultayında Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda Türkiye’deki kentsel dönüşüme dair önemli açıklamalarda bulunurken tamamlanmak üzre olan ve başlayacak projeler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı ‘Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda dünyanın her yerinde 2. Dünya Savaşı sonrasında şehir nüfuslarının hızlı artması sebebiyle kentselleşme sorunlarının baş gösterdiğini ifade etti.

Kentsel Dönüşüme 2 Milyar Lira!

Türkiye’de yıkılıp, yeniden yapılması gereken 6 milyondan fazla konut olduğunu kaydeden Erdoğan, 48 farklı şehirde 179 adet riskli bölgenin bulunduğunu, bu bölgelerin de kentsel dönüşüm kapsamına alındığını aktardı. 21 farklı şehirde 37.782 dekar büyüklüğünde bir rezerv yapı alanının tespit çalışmalarının yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, günümüze kadar kira yardımları ve kentsel dönüşüm uygulamaları için toplamda 2 milyar Türk Lirası tutarında bir kaynak kullanımı gerçekleştirildiğini aktardı.

Suç Vatandaşın Değil, Dönem Yöneticilerinin!

Özellikle büyükşehirlerde yaygın olarak bulunan imarsız yapılar hakkında açıklamada bulunan Erdoğan, bu yapıları inşa eden kişilerin, zor şartlara sahip olduklarını ve hayata tutunma mücadelesi verdiklerini belirtirken ‘Bu insanları kimsenin suçlamaya hakkı yok!’ dedi. Sorgulanması gereken kişilerin vatandaşları konut hakkından mahrum bırakam, üzerine düşen görevi yapmayan, vizyonsuzluk icra eden dönem yöneticileri olduğunu belirten Erdoğan, konuşmasında İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devam ettirdiği dönemden atıflarda bulundu.

Belediye Başkanlığı yaptığı dönem içerisinde İstanbul’un neredeyse 4’te 3’lük kısmının kaçak yapı olduğunu, 94 yılından bu güne kadar geçen süreçte Türkiye’nin her şehrinde olduğu gibi İstanbul’da da bu tarz sorunların çözülmesi için çaba sarfettiklerini, halen bir takım çözülememiş sorunların mevcut olduğunu, bunlar için de çalışmaların devam ettiğini, önceliğin afet hazırlığı kapsamında gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları olduğunu kaydetti.

Esenler’de Anahtar Teslimi Gelecek Ay!

İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları için başlangıcın Esenler’de yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2.373 konut sahibi ve 55 iş yeri sahibi için anahtar tesliminin gelecek ay içerisinde gerçekleştirileceğinin, bu proje ile birlikte kentsel dönüşümün hayal olmaktan çıkıp, gerçeğe dönüştürüldüğünü, kaydetti.

Ana hedefin vatandaşların güvenli ve huzurlu bir ortamda hayat idame ettirmelerini sağlamak olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de hiçbir vatandaşın altyapısı olmayan, imar durumu müsait olmayan ve insani ihtiyaçlar için karşılık sağlayamayan yapılarda yaşamasına gönlünün el vermediğini ifade etti.

Benzer:  Sektör, Nüfustan Hızlı Büyüyor!

TOKİ’nin 2023 Hedefi

Konuşmasında TOKİ’nin Turgut Özal döneminde kurulduğunu, 2002 yılına kadar toplamda 43 bin konut üretimi gerçekleştirildiğini, günümüze geçen 13 yıllık süreçte 710 bin konuta ulaşıldığını ve 2023 hedefinin ikinci 500.000 konut olduğunu, bu sayede rakamın 1.200.000’e ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.

Konuşmasında belediye başkanlarına seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapı ruhsatı verilecek her ev için otopark olmasını teminat altına alınması gerektiğini, şartların otoparka el vermemesi halinde ise evin bulunduğu mahalleye katlı otopark yapılması konusunda çağrıda bulundu. Erdoğan, bu adımların artık konuşulmaması gerektiğini, bu adımların atılması gerektiğini belirterek konuşmasını noktalandırdı.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ