Enflasyondaki Düşüş Konut Kredisi Faiz İndirimlerini Hızlandırır mı?

Enflasyondaki Düşüş Konut Kredisi Faiz İndirimlerini Hızlandırır mı?

Enflasyondaki Düşüş Konut Kredisi Faiz İndirimlerini Hızlandırır mı?

Enflasyon Eylül ayında 26 ayın peşinden tekrardan tek haneli sayılara geriledi. Enflasyondaki düşüş konut kredisi faiz oranlarındaki indirimleri hızlandırır mı?

Bankaların konut kredisi faiz oranları enflasyondaki düşüş ve repo faizlerindeki indirimleri peşinden ortalama üç aydır düşüş yönünde ivme sergiliyor. Temmuz ayından bu yana tabela konut kredisi faiz oranları averajı 52 puan geriledi.

Enflasyon oranları bundan önceki senenin aynı ayına oranla Temmuz’da %16,65, Ağustos’ta %15.01 ve Eylül’de %9.26 geriledi. Son üç ayda enflasyondaki düşüş %7 ye yaklaşırken 26 ay sonrasında ilk kere TÜFE tek haneli sayılara indi.

Enflasyondaki sert düşüş ivmesi siyaset faizlerindeki indirimleri destekledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ve Eylül aylarında arka arkaya iki kez toplamda 750 puan indirim uygulayarak %24 seviyesinde olan para politikası faizlerini %16.5’e indirdi.

Enflasyonun Eylül ayında tek haneye inmesi ile birçok kurum yıl sonu enflasyon hedeflerini düşerken VTB Capital kuruluşu  TCMB’nin Ekim para politikası toplantısında 150-200 puan faiz indirmesini beklediğini deklare etti.

Uzmanların yorumlarına gore enflasyondaki düşüşün sürmesi ve TCMB’nin para politikasında faiz indirimlerine devam etmesi halinde küresel riskler dolayısı ile kurda ataklar yaşanmaması halinde bankaların konut kredisi faiz indirimlerine devam edebileceği şeklinde.

Bankaların konut kredisi faiz oranları Temmuz ayından beri tertipli düşüş ivmesi seyrediyor. Eylül ayında tekrar indirilen siyaset faizlerinin peşinden hususi bankalardaki konut kredisi faiz indirimi atakları da hızlandı.

Konut kredisi faizlerinin gerilemesi ile konut talebinde de ciddi artışlar gözlendi. Açıklanan son verilere gore Eylül ayında ipotekli konut satışları bundan önceki aya oranla %168 arttı. Faiz indirimleri sonrasında Kamu bankalarına 1.5 ay içinde 150.000’in üstünde konut kredisi talebi oldu. Bu artışın devam eden aylarda da sürmesi umut ediliyor.

Güncel olarak en düşük konut kredisi faizi kamu bankalarının ortak kampanyaları kapsamında uyguladığı %0.99 seviyeside. Hususi bankalardaki en uygun faiz oranları ise Kuveyt Türk Bankasının sunmuş olduğu %1.11’e geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore bankalardan 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 15 yıl vadede en uygun aylık taksitleri ortalama 1.200 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 215.000 TL’ ye denk geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.