En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Oldu?

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Oldu?
En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Oldu?

Bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Hususi bankalar konut kredisi faiz indirim atağına başladı. En uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

Merkez Bankası’nın son üç para politikası kurulu toplantısında toplamda 1000 baz puan faiz indirmesi, kurun tekrardan dengelenmesi ve enflasyonun aylar sonrasında tek haneye düşmesinden sonrasında Ekim ayında da gerilemeye devam etmesi ile piyasalarda pozitif hava izleniyor.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı sonrasında gerçekleşen risklerle ile kısmen dalgalanan iç piyasa dengelemenin tekrardan hakim olması ile rahatladı. Dolar kuru 5.70-5.75 seviyesinde seyrediyor. Borsa tekrardan 1000 puanın üstünde seviyelerde içeriyor.

Gelişmeler sonrasında bankaların kredi faiz oranlarındaki indirimlerde tekrardan hızlandı. Kamu bankalarının kampanyaları ile taşıtta %0.49’a, konutta ise %0.99’a kadar düşen kredi faiz oranları her iki sektörde de talebi arttırdı. Konut kredisi faiz indirimi sonrasında Eylül ayında kredili konut satışları %410 arttı. Aynı dönemde taşıt kredisi faiz indirimleri sonrasında ise otomotiv satışları %127 arttı.

Kamu bankalarının kredi faiz indirimleri son aylarda dursada hususi bankalar faiz indirimlerine devam ediyor. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ağustos başlangıcında konut kredisi faizlerini %0.99’a çekmesinden sonrasında ortalama 3 aylık süreçte tekrar faiz indirimi yapmazken indirimlere devam eden hususi bankalar nerede ise kamu bankalarının faiz seviyelerine yaklaştı.

Hususi bankaların Kasım ayı sonrasında başlatmış olduğu konut kredisi faiz indirim hücumu sonrasında birçok bankanın konut kredisi faizleri %1.10 bandının altına indi. İlerleyen günlerde hususi bankalarında konut kredisinde ruhsal düzey olan %1’in altına inmesi planlanıyor.

Güncel olarak bankaların tabela konut kredisi faiz oranı averajları %1.43 seviyesine indi. En uygun konut kredisi faiz oranı halen kamu bankalarındaki %0.99 seviyesinde içeriyor. Hususi bankalarda ise en düşük konut kredisi faiz oranı dün itibariyle %1.04’e düştü.

Ekim ayı enflasyon oranlarının %2 artmasına karşın bundan önceki senenin aynı ayına oranla %8.5’e düşmesi ile enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları da geriledi. Söz mevzusu kredi kapsamında faiz oranları bankalar içinde görülen en düşük seviyeye inerek Kasım ayında %0.90 olarak kullandırılmaya başladı.

Konut Kredisi Hesaplama 

KrediPazari.com’un araştırmalarına nazaran en uygun konut kredisi faiz oranı olan %0.90 üstünden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için aylık taksitleri 2.164 TL, 10 yıl vade içinse 1.366 TL oluyor. Kredinin geri ödemesi de 5 yıl vadede 130.000 TL, 10 yıl vadede ise 164.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.