En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

Dekorasyon, bir ortamı göz zevkinize uygun bir şekilde eşyalarla dayayıp döşemenin ötesinde, renklerin, uyumun ve en önemlisi psikolojinin bir araya getirilerek estetik ve ferah bir görünümü ele etmekten geçer.

Dekorasyon, bir ortamı göz zevkinize uygun bir şekilde eşyalarla dayayıp döşemenin ötesinde, renklerin, uyumun ve en önemlisi psikolojinin bir araya getirilerek estetik ve ferah bir görünümü ele etmekten geçer.

Bu sebeple evinizi dekore ederken en sık yapılan dekorasyon hataları yapmamak için bu hataları göz önünde bulundurursanız, dilediğiniz gibi kusursuz güzellikte ve ferah bir eve sahip olabilirsiniz.

Eğer dekorasyona başlamadan önce tecrübe olması için bu yazıyı okuyorsanız başlıklı Küçük Evlere İçin Dekorasyon Tavsiyeleri makalemize de göz atamanızı tavsiye ederiz.

Atılacak İlk Adım Plan Yapmak Olmalı


Ev dekorasyonu
esnasında öncelikle atmanız gereken ilk adım, kendiniz için bir plan oluşturmaktır. Bu plana gerekli gördüğünüz takdirde evinizin bölümlerini ve boyutlarını çizebilir ve eviniz hakkında küçük notlar alabilirsiniz. İşe buradan başladığınız takdirde yapacağınız bu plan, size hem fazladan zaman kaybettirmemiş olacak, hem de eksiksiz ve kusursuz bir dekorasyon yapmanızı sağlayacaktır. Çünkü bu vesileyle evinizi en iyi şekilde analiz edebilir ve hangi eşyayı hangi oda için kullanabileceğinizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Böylece işler sandığınızdan da kolay ve rahat hallolabilir.

Mobilyalarınızı Dilediğiniz Gibi Alın

Mobilya bakarken her zaman takım halinde olan mobilyaları tercih ederiz. Aslında bu da ev dekorasyonunda çok sık yapılan hatalardan biridir. Mobilya alışverişindeyken her şeyi alabilmek için orta kalitede mobilyaları tercih etmek yerine, yavaş adımlarla mobilyalarınızı tek tek seçerek kaliteli ve göz zevkinize uygun mobilyalara sahip olabilirsiniz. Mesela IKEA gibi büyük firmalarda mobilyalar tek tek satılır. Buralardan birbirinden çok farklı tarzlara sahip olan mobilyaları tercih edebilir ve yepyeni kendi zevkinize uygun ve kimsede olmayan bir takım oluşturabilirsiniz.

Bunun yanı sıra evinizi çok fazla eşya ve mobilya ile doldurmak da ev dekorasyonunda yapılan en sık hatalardan biri olarak görülür. Bunun nedeni ise, evinizde bulunan fazla mobilya, evinizi oldukça karmaşık göstermesi ve gözlerinizi yormasıdır.

Yine mobilyalar için dikkat etmeniz gereken başka bir şey de renk uyumudur. Çünkü yanlış renk tercihi de yine en sık rastlanan dekorasyon hataları arasında yer alıyor. Eğer ki evinizi daha çok pastel renklerle dekore etmek isterseniz, bu doğru bir tercih olabilir. Fakat bunun yanında evinizin görünümü sıkıcı ve boğucu da olabilir. Bu sebeple pastel renkli eşyalarınızın arasına canlı renklerde aksesuar gibi detaylar kullanmak, bu sıkıcı ve boğucu görünümden kurtulmanıza fayda sağlayacaktır. Çünkü her ne kadar aksesuar ev dekorasyonunda önemli görülmese de, aslında eviniz içerisindeki uyumu yakalayan en önemli detaydır.

Eşyalarınızın Doğru Yerde Olmasına Dikkat Edin ve Alanınızı Verimsiz Kullanmayın

En sık yapılan dekorasyon hatalarından bir diğeri evlerinde alanın verimli şekilde kullanılamamasıdır. Eğer özellikle evinizde dar bir alana sahipseniz, ev dekore etmeye başlamadan önce atacağınız ilk adım olan plan ve program yapmak, bu hataya düşmenize engel olacaktır. Çünkü plana göre hareket ettiğinizde odalarınızın boyutuna ve kullanım alanına uygun eşyaları tercih etmenizi sağlar. Böylece evinizde ki alanı doğru eşyalarla, verimli bir şekilde kullanmış olursunuz. Fakat bunun aksine geniş kullanım alanına sahip olan bir eviniz varsa, mobilya tercihinizi dilediğiniz gibi yapmakta bir sakınca yoktur.

Aydınlatmalarınıza da Dikkat Edin

Aydınlatmalar, ev dekorasyon fikirleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bunun nedeni bu konuda yapılan birçok hatalardır. Bu sebeple evinizi dekore ederken yeterli ışık ve aydınlatmaya dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda dekorasyon esnasında eviniz için faklı aydınlatma üniteleri kullanmak da evinize ayrı bir hava katacaktır. Mesela kullandığınız bir avizenin yanında odanız için birde farklı tarzda lambader ya da abajur kullanmanız evinize bambaşka bir hava katacaktır.

Sizlerde ev dekorasyonunda en sık yapılan hataları göz önünde bulundurarak evinizi yeniden dekore edebilir ve evinizin keyfini çıkarabilirsiniz…

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

5 × one =