En Karlı Yatırım 1+1 Konutlarda!

En Karlı Yatırım 1+1 Konutlarda!

Endeksa’nın yapmış olduğu İstanbul’da Konut Tipine Göre Geri Dönüş Süreleri araştırmasına göre  İstanbul’dan en karlı ve amortisman süresi en kısa daire tipleri arasında 18 senelik değerlendirme yapıldığı zaman 1+1 daireler ilk sırada yer alıyor. Yapılan değerlendirmeye göre bu süre 2+1 dairelerde 19 yıla, 3+1 ve 4+1 dairelerde 23 yıla kadar ulaşıyor Yapılan araştırmaya göre İstanbul’da […]

Endeksa’nın yapmış olduğu İstanbul’da Konut Tipine Göre Geri Dönüş Süreleri araştırmasına göre  İstanbul’dan en karlı ve amortisman süresi en kısa daire tipleri arasında 18 senelik değerlendirme yapıldığı zaman 1+1 daireler ilk sırada yer alıyor.

Yapılan değerlendirmeye göre bu süre 2+1 dairelerde 19 yıla, 3+1 ve 4+1 dairelerde 23 yıla kadar ulaşıyor

Yapılan araştırmaya göre İstanbul’da genel olarak evlerin ortalama metrekare satış fiyatları incelendiği zaman 4.325 TL, ortalama kira ise 2.215 TL olduğu görülmekte. İstanbul’da ev yatırımlarının geri dönüş süresi ise 20 yıl olarak açıklandı.

İstanbul’un geneli incelendiği zaman konut amortisman süresi en fazla olan ilçe Bakırköy. Bakırköy’de konut amortisman süresi 32 yıl. Bu ilçenin devamında Sarıyer yer alıyor. Sarıyer’de konut amortisman süresi 31 yıl. Konut yatırımlarının en kısa olduğu ilçeler ise sırası ile Bağcılar ile Zeytinburnu olarak açıklandı. Bağcılar ile Zeytinburnu’nun devamında yer alan ilçeler ise Esenyurt, Küçükçekmece, Bayrampaşa ve Kağıthane.

1+1 Dairelerde Amortisman Süresi 18 Yıl

İstanbul’daki konut yatırımlarında farklı farklı konut tipleri incelendiği zaman en karlı olanlar 1+1 daireler olduğu açıklandı. Ortalama olarak 68 metrekare büyüklüğünde olan 1+1 dairelerin kira ücretleri 1580 TL olarak açıklandı. 1+1 Dairelerde amortisman süresi ise 18 yıl olarak açıklandı.

İstanbul’da 2+1 evlerin metrekare bazında satış fiyatları ise 3.600 TL, aylık bazda kira ise 2.215 TL olarak açıklandı. Amortisman süresi ise 19 yıl. 3+1 dairelerde ise durum şöyle; aylık kira 2.350, amortisman süresi 23 yıl. 4+1 dairelerde ise kira 5.640 TL.

En Hızlı Geri Dönüş Sultangazi’de!

İstanbul’daki 1+1 daireler ilçe ilçe olarak değerlendirildiği zaman en hızlı geri dönüşlerin yaşandığı ilçe Sultangazi olarak açıklandı. Sultangazi‘de 1+1 dairelerin satış fiyatları metrekare başına 2.275 TL, aylık kira ise metrekare başına 1.200 TL

Bu ilçeden sonra en hızlı geri dönüş sağlanan diğer ilçe Bahçelievler, sonrasında ise Esenler ile Güngören yer almakta.

İlçeler arası en uzun amortisman süresi incelemesi yapıldığı zaman ise 1+1 daireler 35 yıl ile Beykoz, devamında ise 27 yıl ile Üsküdar, 25 yıl ile Sarıyer yer almakta. Beykoz’da evlerin satış fiyatı metrekare başına 8.775 TL, aylık ortalama kira ise yine metrekare başına 1.765 TL.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Endeksa Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi Görkem Öğüt, İstanbul’da gayrimenkul yatırımlarından konutlar değerlendirildiği zaman en kısa geri dönüş sağlanan ev tiplerinin 1+1 olduğunu söyledi.

1+1 evlerden en hızlı geri dönüş sağlanması nedeni olarak kısa süreli kiralamaların olduğunu söyleyen Öğüt, en çok tercih edenlerin ise şirketler ve öğrencilerin olduğunu açıkladı. Bu nedenle ulaşımın daha kolay ve yeni gelişen ilçelerde 1+1 evlerin yapılmasının yatırım için ilerleyen dönemlerde çok geri dönüşlerin sağlayacağını söyleyen Öğüt, 1+1 dairelerin metrekare satış fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen en çok talep gelen konut tipleri olduğunu söyledi.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here