Emlak Vergisinin Çözümü MLS Sistemi!

Emlak vergisi ücretleri, son zamanlarda gündemde olan önemli konulardan bir tanesi. İtiraz süresinin dolması ile birlikte itiraz etmeyen vatandaşların emlak vergileri sabitlendi.

Emlak vergisi ücretleri, son zamanlarda gündemde olan önemli konulardan bir tanesi. İtiraz süresinin dolması ile birlikte itiraz etmeyen vatandaşların emlak vergileri sabitlendi.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacılıklı, emlak vergisi için itiraz süresinin dolması ile birlikte belirlenen rakamların, emlak vergileri için 2018 yılında yüzde yüzden fazla bir artış olmasına ortam yarattığını ifade etti. Özelmacıklı, yaptığı açıklamada emlak vergisinin tapu harcı, veraset ve intikal vergileri, konut teslimindeki KDV oranları, emsal kira bedelleri gibi birçok alanda önemli etki yarattığını ifade etti.

2017 yılı içerisinde bina, arsa ve araziler için 2018 yılı itibariyle 4 yıl boyunca uygulanacak metrekare başına birim değer tespitlerinin yapıldığını ifade eden Özelmacıklı, birçok bölgede gerçekleştirilen çalışmaların profesyonel, değer bazlı yapılması gerektiğinin önemli ölçüde ortaya çıktığını ifade etti.

Belirlenen rakamların, emlak vergisi için itiraz süresinin dolması sonrasında 2018 yılında ödenecek vergiler için yüzde yüzden fazla fark yaratacağını ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 2013 yılında belirlenen emlak değerlerinde benzer durumların yaşandığını belirtti. Harbiye Vali Konağı Caddesi’nde yer alan birimlerin rayiç değerinin 10 bin 368 Türk Lirası’ndan 21 bin Türk Lirası’na çıktığını, Gayrettepe Barbaros Bulvarı’nda 2 bin 468 Türk Lirası olan rayiç değerinin de 6 bin Türk Lirası’na kadar çıktığını hatırlatan Özelmacıklı, bu sorunun çözümü adına Türkiye’ye MLS sisteminin gelmesi gerektiğini belirtti.

Sorunun Çözümü: MLS Sistemi

Emlak rayiç değerinin belirlenmesi sonrasında bir sonraki vergi döneminde yüzde 100’den fazla artış yaşanacağını belirten Özelmacıklı, çözüm olarak Türkiye’ye Amerika’da uygulanmakta olan MLS sisteminin kurulması gerektiğini ifade etti.

MLS sayesinde hem kiralanan, hem de satılan tüm gayrimenkullerin listelenebileceğini, emlak firmalarının portföy paylaşımı yapabileceklerini ve sisteme sadece profesyonel faaliyet gösteren emlak firmalarının kayıt olabileceğini aktaran Özelmacıklı, aynı zamanda bu sistemin emlak danışmanları arasında da önemli bir sorun olan ‘kaçak emlakçı’ sorununu da çözeceğini ifade etti. MLS sisteminin tapu, sigorta, değerleme, vergi, mülk yönetimi ve belediye gibi tüm entegrasyonlar ile birlikte çalışacağını aktaran Özelmacıklı, bu sistemin tüm sektör için önemli bir altyapıyı ortaya koyacağını aktardı.

Değerleme, Parsel Bazlı Yapılmalı

Özelmacıklı, mevcut değerleme sisteminin cadde ve sokak bazlı gerçekleştirildiğine, bunun önemli bir hatayı ortaya çıkarttığına, değer tespitinin artık parsel bazlı gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ederken, mevcut yapı stoğunun göz önüne alınması ile birlikte aynı zamanda otoparka sahip olan, enerji kimlik belgesi A olan, dış cephede kentsel tasarıma uygun olunan binalar için emlak vergilerinde önemli avantajların sağlanması gerektiğini ifade etti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.