Emlak Vergisi’nde Yapılan Düzenleme Torba Yasada!

Yasa değişiklikleri için hazırlanan torba yasada Emlak Vergisi için yapılan düzenlemeler de yer alıyor.

Emlak Vergisi ile mükellef olanlar için önemli bir madde torba yasaya eklenerek önümüzdeki yıl için emlak vergisinde ciddi değişikliklere imza atılmış oldu. Dün TBMM’de gerçekleştirilen görüşmelerde meclise getirilen torba kanununda pek çok önemli değişikliklere neden olacak maddeler mevcut bulunuyordu. Bahsi geçen bu maddelerden biri ise ev sahiplerini yakından ilgilendiren Emlak Vergisi ile alakalı idi.

Bu Düzenleme Ev Sahiplerini İlgilendiriyor

Türkiye genelinde pek çok ev sahibi ve emlak vergisi ödemek ile mükellef olan kişiler dün meclisten geçen torba yasa ile kanunlaştırılan emlak vergisi değişikliğini merak ediyor. Vergi sisteminde önemli değişikliklere nende olacak olan bu torba yasadaki maddeye hakkında yapılan haberlere göre, Emlak Verisi Kanunu’na geçici olmak sureti ile bir madde eklendi. Eklenen bu maddeye göre ise, takdir komisyonları tarafından önümüzdeki yıl için takdir edilen en az ölçüde arazi ve arsaların metrekare cinsinden birimleri değerlendirilerek, bu yıl içerisinde uygulanan birim değerlerinin belirlenmiş olan bir kısım yüzdeliğini aşmaması sağlanacak.

Yine konu ile alakalı olarak basında yer alan bu haberlere göre, bu yıl 2018 yılı adına takdir edilen en az ölçü biriminde, arazi ve arsa büyüklüklerinin metrekare cinsinden birim değerlerinin, bu yıl içerisinde uygulanmakta olan birim değerlerinin tam olarak yarısını geçmediği takdirde önümüzdeki yıla yönelik arazi ve bina vergi değerlerinin hesaplamasında yine bu yılda uygulanan en az ölçüdeki arazi ve arsa metrekare değerlerinin yarısından fazlası dikkate alınacak.

2019  ve 2021 yılları arasında arazi ve yapı vergisi matrahları ile beraber arazi ve arsa metrekare cinsinden değerleri, bu doğrultuda hesaplama yapılacağı ifade edilen kanun tasarısı çerçevesinden artık Emlak Vergisi değeri ya da minimum ölçüde arsa ve arazi metrekare cinsinden değerleri dikkate alınarak uygulanan vergi, harç ve mali yükümlülükler adına da bahsi değen değerler esas alınacak.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.