Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Hayatımızın her alanında yer alan vergiler her mükellef için ayrı bir stres kaynağıdır. Bir yanda ÖTV, KDV diğer yandan gelir ve vergi mükellefi olarak kaçamayacağımız sorumluluklar arasındadır. Eğer bir bina, arsa veya herhangi bir yapı sahibi bir bireyseniz bu mülkleriniz için emlak vergisi mükellefi olursunuz. Ödeme yapılırken nelere dikkat edilmelidir? bunları inceleyelim.

Emlak Vergisi Nedir?

Taşınmaz mal varlığından yani gayrimenkulden alınan vergi olarak tanımlanan emlak vergisi genel olarak arsa, arazi ve bina gibi mal varlıklarına uygulanan vergi çeşididir. Bu vergi yerel yönetimler tarafından alındığı için önemli bir gelir kaynağı olarak görülmektedir. Peki ne zaman ve nasıl ödenir?

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Bir yıl içinde iki eşit taksit olarak ödenecek şekilde planlanır. Bu iki eşit taksit halindeki emlak vergisi ne zaman ödenir diyecek olursanız birinci taksit mart ayında ikinci taksit ise eylül ayında yerel yönetimlere ödenir.

2017 Yılı İçin Vergi Ödeme Tarihleri?

2016 yılı 1.taksit ödemesi başlangıcı 1 Mart 2017.

2016 yılı 1.taksit ödemesinin son tarihi 31 Mayıs 2017

2016 yılı 2.taksit ödemesinin başlangıcı 1 Eylül 2017.

2016 yılı 1.taksit ödemesinin son tarihi 31 Kasım 2017 olarak belirlenmiştir.

Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

2017 yılında yüzde 3,83 oranında artış meydana vergi ödemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar ise şunlardır; Vergi beyannameniz için, tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı sureti, yapı kullanma izin belgesi fotokopisi, binanın yer aldığı adres, beyanda bulunan kişinin ikamet ve iş yeri adresi, vergi numarası, söz konusu yıla ait belediye damga pulu ile birlikte bağlı bulunduğu belediye Gelir Servisine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca ödenecek vergi miktarı rayiç bedel üzerinden tespit edildiği için bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.