Emlak Vergisi Nasıl Taksitlendirilir?

Öncelikle emlak vergisi, arsa, konut, arazi ve bina gibi gayrimenkulleri satın alan kimselerin ödediği vergidir.

Öncelikle emlak vergisi, arsa, konut, arazi ve bina gibi gayrimenkulleri satın alan kimselerin ödediği vergidir. Bu vergi 1986 yılında yürürlüğe girmiş olup senede bir ya da iki seferde taşınmaz mal varlığına (gayrimenkule) sahip olan kişiler tarafından devlete ödenir.

Emlak vergisi Kanununa göre, sadece bir ev sahibi olup, belli bir geliri olmayan kimseler ve belirli şartları taşıyan kimseler vergi ödemekle mükellef değildirler. Örneğin 150 metrekare bir gayrimenkule sahip olan kişiler, gaziler, yetimler, emekliler ve dullar emlak vergisi ödemekten muaftırlar.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ve Nereye Ödenir?

Bu verginin ödeme zamanı tayin edilen komisyon tarafından belirlenir. Komisyonun belirlediği zamanlar genellikle, birinci taksit Mayıs ayı içerisinde, ikinci taksit ise Kasım ayı içerisinde ödenecek şekilde ayarlanır. Böylece iki eşit taksit olacak şekilde ödemeler yapılır.

Ayrıca emlak vergisi ödemesi, sahibi olduğunuz gayrimenkul hangi belediyeye bağlı ise, o belediyeye başvurarak yapılır. E-Belediye sistemine sahip olan belediyelerde internet üzerinden de vergi ödemesi yapılabilir.

Emlak vergisi ödemekle mükellef olan kişiler, sahip oldukları gayrimenkulden uzakta bulunuyorlarsa, PTT aracılığı ile de ödemelerini gerçekleştirebilirler. Bunun için gerekli olan tek şey, taşınmazın bağlı olduğu belediyenin hesap numarası ve emlak vergisi mükellef numarasıdır. Bu bilgilere sahip olduğunuzda PTT’den havale yöntemiyle ya da direk belediyenin hesap numarasına, vergi mükellef numarasını kullanarak vergi ödemesi yapılabilir. Ayrıca gayrimenkul sahipleri ne kadar vergi ödemesi yapacağını bilmiyorlarsa Gelir Başkanlığının internet sitesinden öğrenebilirler.

Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Taksitlendirilir?

Emlak vergisi ödemesi, normal şartlarda belediyeler tarafından iki eşit taksit olarak bölünüyor. Daha fazla takside bölme imkânı yapılamıyor. Ancak bu vergiyi ödemekle mükellef olan gayrimenkul sahipleri daha fazla taksit yapmak istediklerinde, kredi kartıyla ödeme yapmak gibi bir imkâna sahip olması gerekiyor. Çünkü İş Bankası, Akbank, Vakıfbank gibi bankalar vergi ödemelerinde taksit kampanyaları yürütüyor.

Vergi mükellefi olan kimseler kredi kartıyla ödeme yaptığında, anlaşmalı olduğu bankayı arayarak taksit kampanyasından faydalanmak istediğini ve yapmış olduğu ödemeyi taksite bölmek istediğini bildirebilirler. Böylece emlak vergisi ödemelerinde zorluk çekmemiş olurlar.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.