Emlak Emlak Vergisi Genel Kanunu Resmi Gazete'de Yayınlandı

Emlak Vergisi Genel Kanunu Resmi Gazete’de Yayınlandı
E

18 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği yayınlandı. Yürürlüğe giren yeni Emlak Vergisi Genel Kanunu’na ek olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM’de vergiler hakkında bir soru önergesini yanıtladı. İşte bu iki gelişmeye dair tüm detaylar!

Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortaklığında yayınlanan tebliğde, 29 Temmuz 1970 tarihli ve 1319 sayılı olan Emlak Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesinde yer alan birinci fıkranın B ve A bentlerine dikkat çekildi.

Bahsi geçen maddenin B bendinde yer alan, binalar için uygulanan vergi değerinin, Maliye ve Bayındırlık ve İskân Bakanlıkları tarafından müştereken tespit ve ilan edilecek olan bina metrekare normal inşaat maliyetleri ile birlikte aynı maddenin A bendinde yer alan esaslar ile birlikte tespit edilecek olan arsa ya da arsa payı değerinin baz alınması ile, aynı kanunun 31’inci maddesinde belirtilen, 29 Şubat 1972 tarihli ve 7/3995 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile birlikte yürürlüğe konulmuş olan ‘Emlak Vergisine Matrah Olacak Vergi Değerlerinin Takdirine İlişkin Tüzük’ hükümlerinden faydalanılarak hesaplanan bedel olması yönünde hüküm verildiği belirtildi.

Yayınlanan tebliğde aynı zamanda 29 Haziran 2011 tarihli, 644 sayılı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 37’nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmiş olan atıfların da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmış sayılacağı hükmü yer alıyor.

Alınan bu kararlar ile birlikte emlak vergisinin hesaplanmasında 2018 yılı itibariyle uygulanacak olan bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, Maliye Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğin ekindeki cetvel ile birlikte tespit edileceği ifade edildi.

Ağbal, KDV Uygulamaları Hakkında Açıklama Yaptı

Aynı zamanda CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Başbakan Binali Yıldırım tarafından cevaplanması için yöneltilen konut vergi oranları ile alakalı konut soru önergesi, Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından cevaplandı. Ağbal, konutlar için uygulanan vergi kanunları hakkında açıklamalar yaptı.

Konut vergi oranları ile alakalı açıklamalar yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nun 28. maddesinde yer alan ve 007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eklerinde belirtilen 1 sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için yüzde 1 oranında, 2 sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için yüzde 8 oranında, bu listelerde yer almayan teslim, hizmet ve vergiye tabi tüm işlemler için de yüzde 18 oranında KDV uygulaması gerçekleştirildiğini ifade etti.

150 Metrekareye Kadar Olan Konutların Teslimine Yüzde 1 KDV

Ağbal, bahsi geçen listeler için de 1 sayılı listenin 11. sırasında; net alanı 150 metrekareye kadar olan konutların teslimi aşamasında yüzde 1 oranında KDV uygulaması gerçekleştirildiğini ifade etti.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,471BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,241TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,787TakipçilerTakip Et