Emlak Emlak Vergisi 2’inci Taksit Dönemi 20 Gün Sonra Başlıyor!

Emlak Vergisi 2’inci Taksit Dönemi 20 Gün Sonra Başlıyor!
E

Konut ve dükkanlarını kiraya veren ya da satan, bu sayede de gelir elde eden mülk sahipleri için emlak vergisi mükellefi oluyor. 2018 yılında gayrimenkul gelir vergisi ilk taksit dönemi Mart ayı içerisinde gerçekleştirildi. İkinci taksit dönemi ise 20 gün sonra, yani 1 Temmuz’da başlıyor.

2017 yılı içerisinde sahip olduğu konut ya da iş yeri gibi bir gayrimenkulünü satan ya da kiraya veren mülk sahipleri, bu yıl gayrimenkul gelir vergisi ödemek ile mükellef olacak. Kira gelirleri için emlak gelir vergisi, satış gelirleri için ise değer artış kazancı vergisi ödenmesi gerekiyor.

Bir yıl içerisinde iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinde ilk taksitler Mart ayı içerisinde tahsil edildi. İkinci taksit dönemi ise 1 Temmuz 2018 tarihi itibari ile başlayacak.

Emlak vergisi ödemekle mükellef olan kişiler, verginin ikinci taksitlerini 1 Temmuz ile 31 Temmuz tarihleri arasında ödeyebilecekler.

 Kira Gelir Vergisi

Kira gelir vergisinde kira geliri hesaplanan ve müstesna kılınan yüksek gelir sahibi olanlar, vergi ödemek ile yükümlü olmuştu. Kira gelirindeki istisna sınırları konut için ayrı, iş yeri için ayrı olarak belirleniyor. Konutlar adına kira geliri istisna oranı 3 bin 900 Türk Lirası olurken, iş yerleri için ise 30 bin TL kadar oldu.

Değer Artış Kazancı Vergisi

Değer artış kazancı vergisi, geçerlilik tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde el değiştiren gayrimenkuller sayesinde elde edilen kazan için ödeniyor. Söz konusu olan bu vergi türünde her yıl istisna oranı belli olurken, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen satışlardan elde edilen istisna oranı da 11 bin TL olarak belirlendi.

Bahsi geçen bu iki vergi türü,1 Temmuz tarihinden itibaren 31 Temmuz’a kadar ilgili vergi dairelerinden, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesinden ya da anlaşmalı bankalar üzerinden ödenebiliyor.

Avatar
Cansu Rukiyehttps://gayrimenkuleks.com
Cansu Rukiye - Emlak, Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

two − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,505BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,412TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,851TakipçilerTakip Et