Gayrimenkul Ekspertiz Ücreti Ne Kadar?

Ekspertiz ücreti, konut kredisi kapsamında vatandaşlardan talep edilmek ile birlikte tamamen yasal bir ücrettir. Peki bu ücret nasıl belirlenir?

Ekspertiz ücreti hakkında bilinmesi gerekilen tüm detaylar

Gayrimenkul alımı yapmak isteyen vatandaşlar, yeterli paraları bulunmaması halinde bankaların konut kredisi kampanyalarına başvurarak kredi temin etme aşamasını izlerler. Bu süreçte de krediyi temin etmek için gerekli olan sürecin bir kısmı kredi miktarını belirlemek için ortaya çıkmaktadır. Konut satın almak isteyen vatandaş bankaya konutun tapusu ile başvurması ile birlikte bu süreç başlar.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi kullanabilmek için öncelikle bankalara başvurarak kredi geçmişi ve KKB skoru hakkında bilgi verirler. Bu süreç sonrasında banka, konut kredisi talep edilecek olan menkulün tapusunu ya da kat mülkiyet belgesini talep eder. Konut satın almayı düşünen vatandaş, ilgili belgeyi bankaya iletmesi halinde banka, konut değerini belirlemek için bir çözüm ortağına başvurarak ekspertiz raporu talep eder.

Ekspertiz Raporu Hazırlanması

Banka, ya kendi içerisinde çalıştırdığı eksperlere ya da çözüm ortağı firmalara bahsi geçen gayrimenkulün adresini vererek, ekspertiz raporu hazırlanmasını talep eder. Eksper tarafından hazırlanan bu rapor ile birlikte konutun sahip olduğu değer ortaya çıkacağı için, bahsi geçecek olan bu değer üzerinden müşteriye verilecek olan kredi miktarı belirlenir.

Yapılacak olan bu raporlama işleminin masrafı, müşterinin kredi temini aşamasında kredisine yansıtılarak “Ekspertiz ücreti” adı altında müşteriden talep edilir. Bu ücret, her banka tarafından tahsil edilen bir ücret olmak ile birlikte farklılık ve değişkenlik göstermesi bankaların, aracı kurumların ve gayrimenkul türünün dahilinde belirlenmektedir.

Ekspertiz Ücret Yasal mı?

Ekspertiz ücreti adı altında gayrimenkul kredileri kapsamında alınan ücret, tamamıyla yasal bir ücret olup, kanunlar ile birlikte ön görülmüş bir uygulama vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda bankalar tamamıyla yasal olarak bu ücreti sizden talep edip, aynı zamanda geri iade etmeme hakkını da saklı tutmaktadır.

Ekspertiz Ücreti Ne Kadar Olmalı?

Bazı bankalar, ekspertiz ücreti adı altında uçuk meblalar talep etmektedirler. Gayrimenkulün ücreti ile bağımsız olarak belirlenen ekspertiz ücreti, 300 Türk Lirası’ndan başlayıp, bankanın inisiyatifine göre belirlenmektedir.

Ekspertiz Raporundaki Ücret Düşük Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

Eksperler tarafından hazırlanan ekspertiz raporu, bazen kasti ya da kasti olmayan hatalar yüzünden konut değerinden farklılık gösterebilir. Bu durumda satın alınmak istenilen konutun civarında bir ön araştırma yapmak en mantıklı seçenek olacaktır. Eğer araştırmanız sonucunda halen daha konut fiyatının çok altında ya da üstünde bir ekspertiz raporu ile karşı karşıya kalırsanız bu durumda bankanızdan rapora itiraz etmesini isteyebilirsiniz. Bu durumlarda bankalar genellikle ikinci bir ekspertiz ücreti talep etmemekle birlikte, rapordaki değişikliğe göre işlem yapmayı tercih etmektedirler.

Ekspertiz Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Ekspertiz raporuna itiraz etmenini iki farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi banka aracılığı ile rapora itiraz etmektir. Genellikle konut fiyatından aşağıda kalan ekspertiz raporlarında bankalar itirazınızı kabul etmeyip, kendi raporlarında yazan değer üzerinden işlem yapmaya çalışırlar. Bu ve benzeri durumlarda ikinci seçeneği tercih edebilirsiniz. İkinci seçenek ise bir çözüm ortağı firması bulup, bu firma  ile anlaşarak yeni eksper değerinizi belirleyebilirsiniz. Eğer yeni belirlenen değer eski değerden farklı çıkar ise, bankalar genellikle üçüncü bir eksperden rapor isteyerek, sağlama yapma yöntemini izlemektedirler.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

three + five =