GayrimenkulEks

Gayrimenkul Ekspertiz Ücreti Ne Kadar?

Gayrimenkul Ekspertiz Ücreti Ne Kadar?

Gayrimenkul alımı yapmak isteyen vatandaşlar, yeterli paraları bulunmaması halinde bankaların konut kredisi kampanyalarına başvurarak kredi temin etme aşamasını izlerler. Bu süreçte de krediyi temin etmek için gerekli olan sürecin bir kısmı kredi miktarını belirlemek için ortaya çıkmaktadır. Konut satın almak isteyen vatandaş bankaya konutun tapusu ile başvurması ile birlikte bu süreç başlar.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi kullanabilmek için öncelikle bankalara başvurarak kredi geçmişi ve KKB skoru hakkında bilgi verirler. Bu süreç sonrasında banka, konut kredisi talep edilecek olan menkulün tapusunu ya da kat mülkiyet belgesini talep eder. Konut satın almayı düşünen vatandaş, ilgili belgeyi bankaya iletmesi halinde banka, konut değerini belirlemek için bir çözüm ortağına başvurarak ekspertiz raporu talep eder.

Ekspertiz Raporu Hazırlanması

Banka, ya kendi içerisinde çalıştırdığı eksperlere ya da çözüm ortağı firmalara bahsi geçen gayrimenkulün adresini vererek, ekspertiz raporu hazırlanmasını talep eder. Eksper tarafından hazırlanan bu rapor ile birlikte konutun sahip olduğu değer ortaya çıkacağı için, bahsi geçecek olan bu değer üzerinden müşteriye verilecek olan kredi miktarı belirlenir.

Yapılacak olan bu raporlama işleminin masrafı, müşterinin kredi temini aşamasında kredisine yansıtılarak “Ekspertiz ücreti” adı altında müşteriden talep edilir. Bu ücret, her banka tarafından tahsil edilen bir ücret olmak ile birlikte farklılık ve değişkenlik göstermesi bankaların, aracı kurumların ve gayrimenkul türünün dahilinde belirlenmektedir.

Ekspertiz Ücret Yasal mı?

Ekspertiz ücreti adı altında gayrimenkul kredileri kapsamında alınan ücret, tamamıyla yasal bir ücret olup, kanunlar ile birlikte ön görülmüş bir uygulama vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda bankalar tamamıyla yasal olarak bu ücreti sizden talep edip, aynı zamanda geri iade etmeme hakkını da saklı tutmaktadır.

Benzer Haber:  Ulaşım Rahatlığı Konut Fiyatlarını Yükseltiyor

Ekspertiz Ücreti Ne Kadar Olmalı?

Bazı bankalar, ekspertiz ücreti adı altında uçuk meblalar talep etmektedirler. Gayrimenkulün ücreti ile bağımsız olarak belirlenen ekspertiz ücreti, 300 Türk Lirası’ndan başlayıp, bankanın inisiyatifine göre belirlenmektedir.

Ekspertiz Raporundaki Ücret Düşük Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

Eksperler tarafından hazırlanan ekspertiz raporu, bazen kasti ya da kasti olmayan hatalar yüzünden konut değerinden farklılık gösterebilir. Bu durumda satın alınmak istenilen konutun civarında bir ön araştırma yapmak en mantıklı seçenek olacaktır. Eğer araştırmanız sonucunda halen daha konut fiyatının çok altında ya da üstünde bir ekspertiz raporu ile karşı karşıya kalırsanız bu durumda bankanızdan rapora itiraz etmesini isteyebilirsiniz. Bu durumlarda bankalar genellikle ikinci bir ekspertiz ücreti talep etmemekle birlikte, rapordaki değişikliğe göre işlem yapmayı tercih etmektedirler.

Ekspertiz Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Ekspertiz raporuna itiraz etmenini iki farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi banka aracılığı ile rapora itiraz etmektir. Genellikle konut fiyatından aşağıda kalan ekspertiz raporlarında bankalar itirazınızı kabul etmeyip, kendi raporlarında yazan değer üzerinden işlem yapmaya çalışırlar. Bu ve benzeri durumlarda ikinci seçeneği tercih edebilirsiniz. İkinci seçenek ise bir çözüm ortağı firması bulup, bu firma  ile anlaşarak yeni eksper değerinizi belirleyebilirsiniz. Eğer yeni belirlenen değer eski değerden farklı çıkar ise, bankalar genellikle üçüncü bir eksperden rapor isteyerek, sağlama yapma yöntemini izlemektedirler.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
Başbakan Yıldırımdan O Dev Projeye Ziyaret!
Kira Stopajlarına İndirim!
Halkbank’tan 180 Ay Vadeli 100.000 TL Konut Kredisi İmkânı!
Kentsel Dönüşüm Atıklarında Kansorejen Madde Tespiti
İmar Affı Kanunu Bu Yıl Sonlanıyor! Kimler İmar Affından Faydalanabilir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ