GayrimenkulEks

Ekonomide Çift Haneli Büyüme Beklentisi!

Ekonomistler 2011’den sonra ilk kez bu yılın 3’ncü çeyreklik döneminde, ekonomide çift haneli büyüme rakamı bekliyor.

Ekonomide Çift Haneli Büyüme Beklentisi!

Ekonomistler 2011’den sonra ilk kez bu yılın 3’ncü çeyreklik döneminde, ekonomide çift haneli büyüme rakamı bekliyor.

Türkiye ekonomisinde 2017 yılının ilk çeyreklik döneminde yüzde 5,2, ikinci çeyreklik döneminde ise yüzde 5,11 oranındaki büyümenin ardından, önümüzdeki pazartesi günü açıklanması beklenen üçüncü çeyreklik dönemin büyüme oranları merakla bekleniyor.

Ekonomistler konuya istinaden yaptıkları açıklamada söz konusu dönem için öncü göstergelerin GSYH büyüme oranının bir sürpriz yaparak iki haneli rakamlara çıkabileceğini gösterdiğini ifade ederek, büyümede hususi olarak tüketim ve ihracatın oldukça mühim katkılar sağlamış olduğunun altını çizdiler.

Ayrıca açıklamalarında Türkiye’nin gerek uluslararası, gerekse ulusal kurumlarda yukarı eğilimli bir yenileme yapmış olduğunu ifade eden ekonomistler, 2017 yılında büyümenin yüzde 6’yı aşacağı beklentisinin olduğunu da dile getirdiler.

Yüzde 11 Civarında Gerçekleşmesi Bekleniyor

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Finansal Piyasalar Strateji Müdürü Erkin Işık tarafından basın mensuplarına konuyla alakalı yapılan açıklamada, 2017 yılının üçüncü çeyreklik döneminde GSYH büyümesinin yüzde 11 civarında gerçekleşmesini bekledikleri ifade edildi.

Açıklamalarında büyüme hızının bu denli fazla olmasında baz faktörü ve iş günü sayısının 2016 yılına kıyasla yüksek olması gibi bir takım teknik faktörlerin olduğuna dikkat çeken Erkin Işık, bu yılın ikinci çeyreklik dönemine kıyasla yüzde 2 oranında güçlü bir büyüme kaydedeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi. Ayrıca söz konusu bu son çeyrekte büyümede görülen bu hızın yavaşlaması durumunda, bu yılki büyümenin yüzde 6,5 oranında gerçekleşebileceğine dikkat çekti.

Beklenti Yüzde 10’a Çekildi

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu ise konuya istinaden yaptığı açıklamasında söz konusu döneme yönelik verilerin güçlü bir büyüme kaydedeceği konusunda işaret verdiğini ifade ederek, son sanayi üretiminin verileri ile beraber üçüncü çeyreklik dönemin ekonomide büyüme beklentilerini yüzde 10 oranına kadar çekmiş olduklarını, yüzde 5,1 olan bu yılın büyüme beklentisi ise yüzde 6’ya çıkardıklarını ifade etti.

Benzer:  Aközer: Gayrimenkul Sektörünü 360 Derece Bakılabilir Yapacağız
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ