GayrimenkulEks

Ekonomi Bakanı Açıkladı! Rusya O Tarihi Öne Çekti!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya tarafından domates ithalatı ile ilgili uygulanan ambargonun tarihinin öne çekildiğini açıkladı.

Nihat Zeybekci, Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı domates ithalatının kaldırılacağı tarih olan 1 Aralık 2017 tarihinin değiştirilerek öne alındığını, yeni tarihin 1 Kasım 2017 olduğunu, Türkiye’de üretilen domateslerin ekim ayı sonunda Rusya’ya yollanabileceğini açıkladı.

Hiçbir Üründe İthalata Engel Bir Durum Kalmadı

Rusya ile Türkiye arasında tarım ürünleri ithalatında engeli olan hiçbir ürün kalmadığını, ekim ayı sonunda Türkiye’den Rusya’ya ithal edilecek ürünlerin gönderilmeye başlanacağını söyledi.

Rusya Federasyonu bünyesinde olan Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da tertiplenen Rus – Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 15. Dönem Toplantısı’na katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, toplantıdan sonra gazetecilerin sorularına cevap verdi. Toplantıda Türkiye – Rusya arasındaki konuşulması gereken bütün konuların değerlendirmeye alınarak masaya yatırıldığını söyleyen Nihat Zeybekci, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde ana prensibin gerçekleşecek olan yatırım, ticaret ve ekonomi ile ilgili hiçbir engelin olmaması olduğunu, Türkiye’nin de Rusya’nın da bu konuda pozitif düşünceler taşıdığını, şu anda Rusya’ya ithalat ile ilgili hiçbir üründe engel kalmadığını de belirtti.

Rusya Enerji Bakanı Haber Verdi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak’ın kendilerine bir haber verdiğini, bu haberde Türkiye’den Rusya’ya ithal edilecek domateslerde yasağın kaldırılacağı tarih olan 1 Aralık 2017’nin geri çekilerek 1 Kasım 2017 olarak yeniden belirlendiğini öğrendiklerini, ekim sonundan itibaren Rusya’ya ithalatın başlayacağını, gerek domates gerekse diğer Türkiye’de üretilen diğer ürünlerin Rusya’ya yollanmaya başlanacağını da açıkladı.

Türkiye – Rusya Ortak Fon Kuracak

Türkiye – Rusya arasında enerji alanında da bir engel bulunmadığını belirten Nihat Zeybekci, iki ülke arasında sanayi ürünleri ve sanayi alanlarında olumlu işbirliği yaklaşımlarının sürdüğünü, toplantıda ülkelerin milli paralarıyla ticaret yapılması konusunun da değerlendirildiğini, Rus ve Türk şirketlerinin desteklenmesi konusunda da görüştüklerini, ortak bir yatırım fonu kurulmasının gündemde olduğunu ve bunun en kısa sürede hayata geçirileceğinin de bilgisini verdi.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ