Dekorasyon FikirleriDekorasyon Aşamasında Sık Yapılan Hatalar

Dekorasyon Aşamasında Sık Yapılan Hatalar

Dekorasyonun neredeyse her aşamasında birçok hata yapmak mümkündür. Bu hatalar arasında plansız bir dekorasyon başlangıcı, alışverişi fazla yaparak çok eşya almak, gerektiğinden çok fazla biblo gibi süs eşyasına sahip olmak gibi birçok kriter yer almaktadır.

Dekorasyonun neredeyse her aşamasında birçok hata yapmak mümkündür. Bu hatalar arasında plansız bir dekorasyon başlangıcı, alışverişi fazla yaparak çok eşya almak, gerektiğinden çok fazla biblo gibi süs eşyasına sahip olmak gibi birçok kriter yer almaktadır.

Dekorasyona gerek başlamadan önce, gerekse dekorasyonun uygulanma aşamasında yapılan bu hatalara karşı nasıl önlemler alacağınızı, dekorasyonunuzu en ekonomik ve en uygun fiyatlar ile nasıl tamamlayacağınız konusundaki tüm bilgileri araştırarak internet sitemizde yer vermeye devam edeceğiz. Şimdilik dekorasyon aşamasında yapılan sık hatalardan 5 tanesini inceleyelim.

Dekorasyona Plansız Başlamak

İnsanlığın sabırsızlığından mıdır bilinmez, birçok birey dekorasyonuna bir plan yapmadan başlar. Ev dekorasyonu yaparken işe plan yapmadan başladığınızda istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Konu hakkında önerilen dekorasyon fikirleri arasında ilk sırada işe planlı başlamak yer alıyor. Kullanacağınız eşyaları, tercih edeceğiniz aksesuarları, renkleri, eşyaların nerede duracağını önceden planlamanızda her zaman fayda var. Eğer dekorasyonunuza plansız bir şekilde başladıysanız üzülmeyin! Elinize hemen 2 adet boş kağıt alın. Birinci kağıda, sanki dekorasyona hiç başlamamışsınız gibi tüm planınızı yazın. Alınacak eşyalardan, kullanılacak materyallere, uygulama yapılacak alanlara kadar herşeyi yazın. Diğer kağıda ise bu zamana kadar yaptıklarınızı sıralı bir şekilde yazın. İki kağıt arasında karşılaştırma yaptıktan sonra ilk etapta tüm alınacak eşyalarınızı satın alarak, toplu alım indiriminden faydalanın. Sonra planınızın diğer aşamalarını uygulamaya devam edin.

Aşırı Mobilya Almak

Ev dekorasyonu için haddinden fazla mobilya satın almak en sık yapılan hatalardan biridir. Mobilya satın alırken evinizin ölçülerini göz önünde bulundurmalı ve eşya tercihlerini buna göre yapmalısınız. Eğer alışverişinizi yapıp, çok fazla eşya satın aldıysanız, yapacağınız ilk şey faturalar ile birlikte satın alım yaptığınız mağazaya başvurmak. İade şansınız olan ve dekorasyon planınızda yeri olmayan ürünlerinizi iade ederek, masraflarınızı azaltabilirsiniz. Eğer iade şansınız yoksa ve mobilyanızı kullanmayacaksanız Sahibinden.Com, LetGo gibi uygulamalar vasıtası ile mobilyanızı satışa çıkartabilirsiniz.

Yanlış Renk Seçimi Yapmak

Yanlış renk seçimi genellikle beğenmiş olduğunuz mobilyaya göre renk belirlemek ile gerçekleşiyor. Böyle bir durumda odanızda kullanacağınız başka objelerle renk uyumsuzluğu ortaya çıkabiliyor. Yanlış renk seçiminde yapılan bir diğer hata ise tek renk üzerinde seçimler gerçekleştirmek. Mesela mobilya sarı ise, halı perde aksesuarda sarı renk üzerinden tercih ediliyor. Bu gibi hatalara düşmemek için önerilen dekorasyon fikirleri daha önceden renk kombinasyonunuzu belirlemek ve buna göre uygulamak olacaktır. Eğer ‘herşey için çok geç, herşeyi aynı renkte aldık!’ diye üzülüyorsanız, bir önceki adımda bahsettiğimiz gibi ürünlerinizi iade etmeyi ya da mobil uygulamalar üzerinden satışa çıkartma fikrini düşünebilirsiniz. Eğer bu fikirlere sıcak bakmıyorsanız, tavsiyemiz eşyalarınızın rengi ile uyumlu ikinci ve üçüncü rengi belirleyerek bu renklerde duvar boyası, duvar kağıdı gibi uygulamalar yapmak ya da süs eşyalarınızı bu renk skalalarında tercih etmek mantıklı olacaktır.

Aydınlatmada Hatalı Tercih Yapmak

Aydınlatmalar bir odanın görünüşünde büyük rol sahibidir. Yeteri kadar aydınlatılmamış olan ruhu daraltacağı gibi çok fazla aydınlatılmış olan oda da gözleri yoracaktır. Bu nedenle de odaya giren gün ışını göz önünde bulundurarak aydınlatma tercih etmenizde fayda var. Dekorasyonunuzu gösteren en önemli özellik, aydınlatma aşamasında yaptığınız tercihlerdir. Karanlık odalar için sönük kalan ışıklara tavan dekorasyonunda led desteği ekleyebilir, çok aydınlık odalarda ise fazla olan ışık kaynaklarını ardiyeye kaldırarak ferah bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

Çok Fazla Aksesuar Kullanmak

Göze hoş gelen tüm aksesuarların satın alınması da oldukça sık rastlanılan bir dekorasyon hatasıdır. Sade ve ferah ve şık bir dekorasyon elde etmek istiyorsanız yeterli sayıda ve dekorasyon stiline göre aksesuar tercihi yapmanız gerekir. Örneğin bir oda içerisinde standart bir koltuk takımı ile uyumlu olacak şekilde en fazla 2 ya da 3 adet vazo kullanılması genel kullanım olarak uygun görünür. Eğer siz vazo sayısını 5, 6 gibi daha yüksek sayılarda tercih ederseniz, evinize ilk defa gelen kişiler odanızdaki tüm güzelliklerden önce fazla vazo sayısına gözleri çarpacaktır. Bu yüzden dekorasyon planınızı en baştan yapmalı, düzenli bir şekilde planınızı uygulamalı, hem zamandan hem de nakitten tasarrufu sağlamalısınız.

Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

2 × 2 =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
277TakipçilerTakip Et
1,429TakipçilerTakip Et