Kategoriler: Emlak

DASK Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Doğal Afetler Sigortalar Kurumu, ülkemizde 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra zorunlu hale gelmiş olan, zorunlu deprem sigortasının adıdır. DASK zorunlu deprem sigortası, deprem ve deprem sonucu meydana gelen yıkım, yangın, yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları poliçede belirtilen limitler halinde nakit ödenir. DASK yaptırmanın geçerlilik süresi bir (1) yıl olarak belirlenmiştir. Sigorta döneminin sona ermesi durumunda, poliçe bedeli tekrar ödenerek yenilenmesi gerekir. DASK Sigortası Nerelere Yapılır? DASK sigortası, depremin sebep olduğu durumlarda maddi ve manevi hasarlara karşı bir güvence sağlıyor. Marmara Depremi sonrasında zorunlu hale getirilen bu sigorta, 1 yıl boyunca geçerli olup, tüm sigorta acenteleri tarafından sağlanabiliyor. Devlet tarafından zorunlu hale getirilen DASK sigortası konutlara mecburi hale getirildi. Zorunlu deprem sigortası ücretlerinde her konut​​​​​​, bulunduğu deprem bölgesi ve hanenin bulunduğu yapısal özelliklere göre değişiklik gösteriyor. DASK'ı olmayan konut sahiplerinin, evlerini kiralama ya da alım satım gibi işlemlerde bulunamıyor. En yakın sigorta acentesine giderek DASK yaptırması gerekiyor. DASK'ın Amacı Nedir? Bütün konutları depreme karşı güvence altına almak. Maddi hasarların yükünü azaltmak. Devletin deprem kaynaklı giderlerini azaltmak ve gelecekte oluşabilecek hasarlara karşı fon oluşturmak. Ülkemizde sağlam, dayanıklı yapılar yapılmasına katkıda bulunmak. Toplumda, gelişen ülkemizle sigorta bilincine karşı katkı sağlamak. ​​​​​​Hangi Konut Çeşitlerine DASK Yapılır? Tapuya kayıtlı, özel mülkiyete dahil taşınmaz mesken olarak inşa edilmiş binalar, 654 kapsamında kat mülkiyeti kanunu kapsamında bağımsız bölümler, Binaların içinde bulunan ticarethane, büro ve benzeri amaçlar için kullanılan bağımsız bölümler, Doğal afet nedeniyle devlet tarafından yapılan veya kredi ile yapılan meskenler, Kat irtifakı tesis edilmiş binalar, Tapuda daha cins tahsisi yapılmamış ve tapu kütüğünde vasfı…

Doğal Afetler Sigortalar Kurumu, ülkemizde 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra zorunlu hale gelmiş olan, zorunlu deprem sigortasının adıdır.

DASK zorunlu deprem sigortası, deprem ve deprem sonucu meydana gelen yıkım, yangın, yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları poliçede belirtilen limitler halinde nakit ödenir. DASK yaptırmanın geçerlilik süresi bir (1) yıl olarak belirlenmiştir. Sigorta döneminin sona ermesi durumunda, poliçe bedeli tekrar ödenerek yenilenmesi gerekir.

DASK Sigortası Nerelere Yapılır?

DASK sigortası, depremin sebep olduğu durumlarda maddi ve manevi hasarlara karşı bir güvence sağlıyor. Marmara Depremi sonrasında zorunlu hale getirilen bu sigorta, 1 yıl boyunca geçerli olup, tüm sigorta acenteleri tarafından sağlanabiliyor.

Devlet tarafından zorunlu hale getirilen DASK sigortası konutlara mecburi hale getirildi. Zorunlu deprem sigortası ücretlerinde her konut​​​​​​, bulunduğu deprem bölgesi ve hanenin bulunduğu yapısal özelliklere göre değişiklik gösteriyor. DASK’ı olmayan konut sahiplerinin, evlerini kiralama ya da alım satım gibi işlemlerde bulunamıyor. En yakın sigorta acentesine giderek DASK yaptırması gerekiyor.

DASK’ın Amacı Nedir?

Bütün konutları depreme karşı güvence altına almak. Maddi hasarların yükünü azaltmak. Devletin deprem kaynaklı giderlerini azaltmak ve gelecekte oluşabilecek hasarlara karşı fon oluşturmak. Ülkemizde sağlam, dayanıklı yapılar yapılmasına katkıda bulunmak. Toplumda, gelişen ülkemizle sigorta bilincine karşı katkı sağlamak.

​​​​​​Hangi Konut Çeşitlerine DASK Yapılır?

  • Tapuya kayıtlı, özel mülkiyete dahil taşınmaz mesken olarak inşa edilmiş binalar,
  • 654 kapsamında kat mülkiyeti kanunu kapsamında bağımsız bölümler,
  • Binaların içinde bulunan ticarethane, büro ve benzeri amaçlar için kullanılan bağımsız bölümler,
  • Doğal afet nedeniyle devlet tarafından yapılan veya kredi ile yapılan meskenler,
  • Kat irtifakı tesis edilmiş binalar,
  • Tapuda daha cins tahsisi yapılmamış ve tapu kütüğünde vasfı arsa olarak görünen binalar,
  • Tapu tahsisi daha yapılmamış kooperatif evleri için de DASK yaptırılması uygundur.

Her ne sebeple olursa olsun, zorunlu deprem sigortası ihmal edilmeyecek ciddi bir durumdur. Siz de enyakın sigorta acentesinden fiyat teklifi alarak zorunlu deprem sigortasını yaptırabilirsiniz.

Share
Etiketler: DASK Zorunlu Deprem Sigortası