DASK Hangi Durumlarda Zorunludur?

Zorunlu Deprem Sigortası olarak bilinen DASK, hangi durumlarda zorunludur? Konut kredileri için DASK gerekir mi? İşte tüm bu soruların cevapları.

DASK, yani zorunlu deprem sigortası hangi yapılarda zorunludur?

DASK nedir sorusuna cevap vererek başlayacak olursak; Zorunlu Deprem Sigortası, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’dur. Evinizi, iş yerinizi herhangi bir doğal afete karşı sigorta ettirme işlemleri; sizleri bu deprem, yangın yahut sel gibi doğal afetler sonrasında etkilenmeniz durumunda zararın karşılanması ve mağdur olmamanız şeklinde anlaşılabilir.

Özellikle konut sigorta ettirme işlemleri sık görülür. Hemen herkes özellikle de yeni evler Zorunlu Deprem Sigortaları kapsamına alınır. Ev sahiplerinin yanı sıra kiracıların da ev tutarken ilgili evin deprem sigortalarını da yaptırmaları isteniyor. Zorunlu Deprem Sigortası aslında hemen her eve ve iş yerine yaptırılması gereken bir sigorta türüdür, doğal afetlere karşı bir teminattır ve zorunludur. DASK’ın zorunlu olduğu haller elbette birkaç şarta dayalıdır.

DASK’ın Zorunlu Olduğu Haller

DASK, aslında zorunlu bir uygulama değil fakat herhangi bir doğal afet sonucu binanızın yahut konutunuzun zarar görmesine karşılık Zorunlu Deprem Sigortası bir teminat oluyor. Hasarınız karşılanıyor. Belirli bir poliçe ücreti ödeyerek yahut belirli miktarlarda primler ödeyerek Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılabiliyor. DASK yaptırmayanlara da herhangi bir ceza uygulanmıyor. Fakat eğer evinizi satacaksanız yahut bir kiracıya kiralayacaksanız Zorunlu Deprem Sigortasının yaptırılması gerekiyor. Zorunlu Deprem Sigortası olmadan kiracı evi kiralayamıyor.

Ancak Zorunlu Deprem Sigortası yaptırıldıktan sonra kiralama işlemi gerçekleştirilebiliyor. Aynı şekilde evinizi satmak isterseniz yahut bir ev satın almayı düşünürseniz, öncelikle DASK’ın yaptırılması gerekiyor. Eğer Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmazsa evi satmanız yahut satın almanız mümkün olmuyor. Bu nedenle DASK’ın zorunlu olmadığı ortaya çıkıyor. Eviniz varsa ve DASK yaptırılmamışsa böyle devam edebilirsiniz fakat bir gün evinizi satmaya kalktığınızda yahut yeni bir konut almak istediğinizde karşınıza Zorunlu Deprem Sigortası çıkacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırıldığında sahibi olduğunuz eviniz yahut kiraladığınız konut doğal afetlere karşı korunmuş olacaktır. Olası bir depremde de zararınız teminat altına alınmış olacak ve zararınız kolayca karşılanacaktır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.