EmlakCityscape Global'de Türkiye Rüzgarı Esiyor!

Cityscape Global’de Türkiye Rüzgarı Esiyor!

Uluslararası Gayrimenkul Fuarı Cityscape Global 2017'de dünyanın önde gelen sektör temsilcileri bir araya geliyor. Fuarın ikinci günü Sabah gazetesi tarafından düzenlenen etkinlikte Türk temsilciler bir araya geldi.

Uluslararası Gayrimenkul Fuarı Cityscape Global 2017’de dünyanın önde gelen sektör temsilcileri bir araya geliyor. Fuarın ikinci günü Sabah gazetesi tarafından düzenlenen etkinlikte Türk temsilciler bir araya geldi.

Sabah gazetesi, bu yıl Dubai’de 16. kez düzenlenen ve Ortadoğu’nun en büyük gayrimenkul fuarı olma özelliğini taşıyan Cityscape Global 2017’de Türk gayrimenkul sektörü temsilcilerini bir araya getiren bir yemek organize etti. Nusr-et’in Dubai’deki şubesinde gerçekleştirilen ve gelenekselleşen bu buluşmada, gayrimenkul sektörünün aktörleri fuar hakkında değerlemelerde bulundu.

Mülk Alana Vatandaşlık Verilmesi İlgiyi Artırıyor

Temsilcilerin gündeminde Türk firmalarından ev satın alan yabancılara vatandaşlık verilmesi ve KDV muafiyeti sağlanmasının önemli bir hareketlilik kazandırdığı vardı. Türkiye’den 1 milyon dolar tutarında mülk satın alan yabancılara vatandaşlık verilmesi ve mülk satın alımında KDV’den muaf tutulması yönünde yapılan ayrıcalıkların yatırımcılar aktarıldığını, yabancı yatırımcıların da Türkiye’nin güvenli bir liman olarak tabirlendiğini belirten sektör temsilcileri, 1 yılda 4.5 milyar dolarlık gayrimenkul satışı gerçekleştirdiklerini, bu düzenlemeleri le birlikte bu rakamı 10 milyar dolara kadar çıkartmak adına çaba sarfettiklerini aktardı.

Nitelikli alıcılar ile hem fuar esnasında, hem de İstanbul’da görüşme yapmak ve satışı gerçekleştirmek adına ön protokollerin imzalandığını aktaran sektör temsilcileri, ortaklık tekliflerine ek olarak blok satışında da önemli bir talebin olduğunu, fuarda Türk projelerinin önemli bir ilgiye tutulduğunu aktardı.

Yabancı yatırımcıların yatırım yapmayı tercih ettikleri şehirler arasında İstanbul, Trabzon ve Bursa olduğunu belirten temsilciler, fuar esnasında Türk inşaat sektörüne kamu alanından da önemli bir desteğin geldiğini aktardı.

Bakan Özhaseki’de Fuarda

Duabi’de düzenlenen Cityscape Global 2017 fuarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki beraberindeki heyet ile katılım yaparken, Emlak Konut GYO’da fuardaki yerini aldı. İnşaat sektörünün sahip olduğu gücü ve Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli yabancı yatırımcıya anlatan heyetler, aynı zamanda Sabah tarafından düzenlenen yemeğe de katıldı.

Körfez’de yaşanan sorunda Türkiye’nin hakemlik görevini üstlendiğini, olumlu rüzgarların dünya genelinden esmemesine rağmen Körfez’den estiğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ticaret ile siyasetin birbirine karıştırılmaması gerektiğini aktardı. Türk müteahhit firmalarının Körfez’de önemli bir yere sahip olduğunu, 2016 yılında 9,7 milyar Dolar tutarında iş üstlendiklerini aktardı. Bölgedeki negatif durumunun arsa fiyatlarını indirdiğini, bu durumu fırsata çevirebilecek firmaların bulunduğunu aktaran Bakan Özhaseki, gayrimenkul sektörünün etkileniyor gibi görünmesine rağmen suyun akmaya devam edeceğini aktardı.

1 milyon Dolar değerinde mülk satın alanlara vatandaşlık verilmesi konusunda yapılan düzenlemeye önemli bir katılımın olduğunu aktaran Özhaseki, özellikle Yalova, Bursa, Antalya ve Sakarya’da yabancıların önemli bir çıkartma yaptığını, yeşillik ve suyun olduğu yerlere yoğun ilgi gösterildiğini aktardı.

Türkiye’den 13 Firma Katıldı

11 ile 13 Eylül tarihleri arasında Dubai World Trade Center’da düzenlenen ve 42 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Cityscape Global fuarında 26 farklı ülkeden 300 adet katılımcı yer aldı. Türkiye’den Apı Grup, Aremas, Avrupa Konutları, Bekir Erkuş Gayrimenkul, Cathay Grup, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, Emlak Konut, Ems Yapı, Garanti Koza, Mar Yapı, Spdo Mimarlık, Tabanlıoğlu Mimarlık ve Tahincioğlu firmaları fuarda yer alan firmalar arasındaydı.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

9 + sixteen =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
262TakipçilerTakip Et
1,457TakipçilerTakip Et