Gündem Çiftçi ve Esnafa 28 Milyar Faizsiz Kredi

Çiftçi ve Esnafa 28 Milyar Faizsiz Kredi

Devlet tarafından verilen kredi desteklerinde faizlerin kaldırılması yönünde çalışmalar devam ediyor. 2018 yılında 28,8 milyar lira faizsiz kredi yardımı yapılacak.

Esnaf ve çiftçinin kalkınması için verilen kredilerde faizler kalkıyor. Belini doğrultmakta güçlük çeken esnaf ve çiftçinin üzerindeki faiz yükü kalkarak mesleğini daim ettirmesi planlanıyor. 2017 yılında başlayan faizsiz kredi desteği yeni yıl ile beraber katlanarak devam edecek. Konu ile ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarda bulundu.

Mesleklerin Yok Olması Önlenecek

Başbakan Yardımcısı Şimşek esnaf ve çiftçiye faizsiz kredi verebilmek için çalışmaların devam ettiğini belirtti. 2018 yılı için unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin tekrardan canlanabilmesi için bu işletmelere faizsiz kredi desteği verilecek. Yeni yıl için ayrılan bütçenin ise 1,5 milyar TL olduğu ifade edildi. 2017 yılınan oranla yüzde 20’lik bir artış ile faizsiz kredi desteğinin 28,8 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı. Bu yıl itibari ile başlayan uygulamada faizsiz kredi verilecek esnaftan en az 3 yıllık ustalık belgesi talep ediliyordu. Fakat bir kolaylık daha getirilerek 2018 yılı itibari ile işletme sahibinin 1 yıllık ustalık belgesi bulunması yeterli olacak.

Acil Durumlar İçin KOSGEB Desteği

İşletmelere sıfır faizli desteğin verilebilmesi için üst limit olarak 100 Bin TL bütçesi olması şartı aranıyor. Bu rakamın üstünde olan esnafa kredi desteği yapılmıyor. Bir düzenleme daha getirildiğini açıklayan Şimşek, sel, deprem ve doğal afet gibi durumlarda KOSGEB tarafından acil destek kredisi verileceğini dile getirdi. Yapılacak destekler ile ekonominin güçlendirilmesi ve kaybolmaya yüz tutan mesleklerin tekrardan gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Kredi desteğinin 1 Ocak itibari ile başlaması planlanıyor.

Avatar
Fuat Ulushttps://gayrimenkuleks.com/
Fuat Ulus - Bankalar kategorisi haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + 17 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,471BeğenenlerBeğen
3TakipçilerTakip Et
9,241TakipçilerTakip Et
176TakipçilerTakip Et
1,787TakipçilerTakip Et