Emlak Cazibe Merkezleri için Süper Teşvik!

Cazibe Merkezleri için Süper Teşvik!

Hükümet Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yeni bir adım attı.

Gelir dağılımında meydana gelen eşitsizliği ortadan kaldırma, az gelişmiş bölgelerde hem üretimi hem ihracatı hem de istihdamı artırmak için hükümetten yeni bir teşvik geliyor. Doğu ile Güneydoğu Bölgesi’nde yer alan 23 ildeki Cazibe Merkezleri Programı çerçevesinde süper teşvik paketi faaliyete geçirildi.

Cazibe Merkezleri için Süper Teşvik!

Bu illerde çağrı ve veri merkezi ile imalat sanayisi yatırımı yapanlara devlet tarafından elektrik faturaları için yüzde 30’luk destek verilecek. Yani gelen elektrik faturalarının yüzde 30’luk kısmı devlet tarafından ödenecek. Elektrik için yapılan harcamaların en fazla yüzde 30’luk kısmı, 3 sene süre ile işletme bazında 10 milyon TL’ye kadar payı ise bakanlığın bütçesi tarafından karşılanacak.

Destekler Açıklandı!

Ekonomi Bakanlığı ise programa ilişkin olarak destek verilecek sektör ve iller bazında miktarları da açıkladı.

Söz konusu desteklerden faydalanabilinmesi için çağrı merkezi yatırımlarının en az 200 kişiye istihdam imkanı sağlaması, veri merkezi yatırımlarının ise en az 5 bin metrekare beyaz alan bulundurması gerekiyor.

Son Başvuru: 31 Aralık 2020

Söz konusu destekten yararlanmak için son başvuru tarihi ise 31 Aralık 2020 olarak belirlendi.

Toplamda 23 ile özel yatırım teşviki verilmesi beklenen Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 350 biden fazla istihdam öngörülüyor. Bu kapsamda da 92 milyar lira değerinde yatırım başvurusu gerçekleşti. Ayrıca bu düzenleme ile birlikte merkezlerde beklenen teşvik unsurlarının 6. Bölge teşvikleri ile birleştirilmesi kararı alındı. 2018 yılı bütçesinden de toplamda 2 milyar liralık kaynak sağlanması hedefleniyor.

Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,422BeğenenlerBeğen
9,024TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,740TakipçilerTakip Et