Canikli’den Uluslararası Gayrimenkul Borsası İçin Müjde!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, basın mensupları ile düzenlemiş olduğu toplantı esnasında açıklamalarda bulundu. Gündeme yönelik bir takım sorulara cevap veren Canikli, Uluslararası Gayrimenkul Borsası’nın bitirilmiş olduğu müjdesini verdi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, basın mensupları ile düzenlemiş olduğu toplantı esnasında açıklamalarda bulundu. Gündeme yönelik bir takım sorulara cevap veren Canikli, Uluslararası Gayrimenkul Borsası’nın bitirilmiş olduğu müjdesini verdi.

Canikli yapmış olduğu açıklamalarında Mayıs ayı itibari ile bankacılık sektöründeki mevzuat faizlerinde artış yaşanmaya başlandığını ifade ederek, söz konusu olan bu faizlerdin aniden 2 – 3 puan birden yükseldiğini ve bu durumun tehlikeli olduğunu dile getirdi.

Konuşmalarında geçtiğimiz dönemlerdeki bir takım uygulamalara da değinen Başbakan Yardımcısı Canikli, 250 milyar lira değerindeki KGF (Kredi Garanti Fonu) kefaleti projesinde bir takım bankaların fazlaca ölçülü davranmış olduğunu, bu husus ile alakalı bankaların yetkilileri ile toplantı düzenleyerek müzakere yaptıklarını, fakat ne yazık ki bu konuya hiçbir şekilde müdahale edilmediğini dile getirdi.

Söz konusu olan bu bazı bankaların, yaklaşık olarak bir buçuk ay kadar bir sürede sergilemiş oldukları aşırı ölçülü davranışlarını sürdürdüklerini de belirten Canikli, bankaları yetkilileri ile yapılmış olan müzakereler neticesinde, geçtiğimiz bir buçuk aylık süre zarfı içerisinde 140 milyar dolar civarında bir Kredi Garanti Fonu desteğiyle kredi sağlandığını ve bu kredi ile olağanüstü bir rahatlama yaşandığını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ayrıca, bankaların temsilcileri ile gerçekleştirilmiş olan bu en son ki toplantının amaçlarına da değinerek, bunlardan birinin artış gösteren mevzuat faizlerine yönelik görüş bildirisinde bulunmak olduğunu, diğerinin ise Kredi Garanti Fonu ile alakalı olarak bankalara müteşekkir olduklarını belirtmek olduğunu açıklamalarına ekledi.

Bankacılık Sektörü İçin Altın Çağ

Konuşmalarında bankacılık sektöründe tabiri caizse bir altın çağ yaşandığını belirten Canikli, her bir bankanın yalnızca kendi menfaatleri adına bir takım kararlar aldığını, bir bankanın diğer bin banka ile görüşme sağlamadığını, ayrıca bankacılar tarafından da gerçekleştirilen görüşmenin zamanından oldukça memnun olduklarını anlattı.

Mayıs ayı içerisinde yaklaşık olarak 60 milyon civarında olan mevzuat miktarının, Haziran ayı itibari ile yüzde 15’den fazla faiz uygulanması ile 27 Milyar liraya ulaştığını ve toplamda 500 kat artış kaydettiğini ifade ederek, mevzuat miktarında bu gibi yarış şeklinde bir artış yapılamayacağını, söz konusu olan bu şeklin hiçbir bankaya menfaat sağlamayacağına da vurgu yaptı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.