Bursa’da Kiralar, Çankırı’da Satış Fiyatları Arttı!

Türkiye İş Bankası'nın desteği ile hazırlanan 2017 ağustos dönemine ilişkin REIDIN Emlak Endeksi ve REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı.

Bursa'da Kiralar, Çankırı'da Satış Fiyatları Arttı!

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan 2017 ağustos dönemine ilişkin REIDIN Emlak Endeksi ve REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı.

Açıklanan REIDIN Emlak Endeksi Raporuna göre, 2017 ağustos konut fiyatları temmuz ayına kıyasla yüzde 0,82 oranında arttı. Konut fiyatlarında en çok artış yaşanan şehir ise Çankırı oldu.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Raporuna göre, ağustos konut fiyat artışı incelendiğinde temmuz ayına kıyasla yüzde 0,40 oranında, 2016’nın aynı dönemi ile karşılaştırıldığı zaman ise yüzde 4,19 oranında artış gözlemlendi. Konut satışlarında kredi kullanım oranı ise yüzde 32 oranında, peşinat oranı yüzde 22, senet kullanımı yüzde 44 oranında, stok eritme hızı ise yüzde 3,1 oranında gerçekleşti.

En Fazla Konut Satışı Çankırı’da, En Az Mardin’de!

Türkiye’nin 68 ili baza alınarak hesaplanan REIDIN Emlak Endeksi raporunun verilerinde konut fiyatları temmuz ayına kıyasla yüzde 0,82 oranında yükseldi. Ağustosta en fazla konut satış fiyatlarının yükseldiği şehir ise yüzde 2,09 oranı ile Çankırı olarak gerçekleşti. Konut satış fiyatlarında en çok düşüş yaşanan şehir ise Mardin olarak kayıtlara geçti. Mardin konut fiyatlarında yüzde 0,42 oranında düştü.

Yine aynı zamandaki konut kira değerleri incelendiği zaman ise Karabük yüzde 0,71 ile en çok düşüş yaşayan, Bursa ise yüzde 2,44 ile en çok artış yaşanan şehir olarak kayıtlara geçti.

2017 Ağustos  döneminde İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan markalı konut projeleri incelendiği zaman yüzde 0,71 oranında yükselme meydana geldi. Avrupa yakasında da benzer şekilde yüzde 0,23 oranında yükseldi.

Aynı dönemde bitmiş konu satışları yüzde 25’e, bitmemiş konut satışları yüzde 75’e tekabül etti.

Yabancılara Yüzde 6

Markalı konut proje satışlarının toplamının yüzde 6’lık payı ise yabancılara gerçekleşti. Yabancıların en çok tercih ettiği konutlar ise 2+1 konutlar oldu.

Balıkesir Konut Fiyatları Artışı ile 1. Sırada!

Senelik bazda artış oranları incelendiği zaman, ağustos döneminde satılık konut fiyatlarının en çok arttığı şehirler sırası ile Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ ve Ordu olarak kayıtlara geçti. Balıkesir’de konut fiyatları yüzde 26,82 oranında, Bursa’da konut fiyatları yüzde 23,10 oranında, Çanakkale’de konut fiyatları yüzde 22,46 oranında, Tekirdağ’da konut fiyatları yüzde 21,01 oranında, Ordu’da konut fiyatları ise yüzde 20,81 oranında yükseldi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.