Bunu Yapanları Maliye Kıskacına Aldı!

Bir evin gerçek satış bedeli ile verginin düşük çıkması için tapuda daha az bir satış bedeli gösterilmesi, uzun zamandır hükümetin gündemini meşgul eden konular arasında yer alıyor. Bu durumun önüne geçebilmek adına alınan önlemlere bir de “internet ilanı ile karşılaştırma” ekleniyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konu ile alakalı olarak söz konusu durumların önüne geçebilmek adına bir takım yeni düzenlemeler gerçekleştirdi. Hürriyet gazetesi yazarlarından Ahmet Karabıyık ise köşesinde, Bakan Naci Ağbal’ın, internet ilanlarının incelenmeye alınacağı yeni vergi sistemi düzenlemesinden ve incelenme neticesinde tapu satış fiyatlarının birbiriyle aynı olmamasından dolayı ortaya çıkacak olan vergi farkından bahsetti.

İnternet İlanıyla Tapudaki Satış Bedelinin Bir Olmaması, Büyük Risk Teşkil Ediyor

Ahmet Karabıyık bu köşe yazısında söz konusu olan yeni vergi düzenlemesine göre, bir emlak sitesinde yer alan satılık ev ilanının satış fiyatı 500 bin Türk Lirası olarak görülürken, tapuda gerçekleştirilen satış işlemleri esnasında 300 bin Türk Lirası olarak görülmesinin büyük bir risk teşkil ettiğinden bahsetti. Gerçekleştirilen düzenlemeye göre örnekte olduğu gibi tapudaki satış işlemleri esnasında gizlenmiş olan 200 bin Türk Lirası gibi bir gelir, kişi bazlı analizler gerçekleştirilerek ve Maliye tarafından emlak sitesindeki ilanda belirtilen satış bedeli ile tapudaki belirtilen satış bedeli karşılaştırılarak kolaylıkla tespit edilebileceğini ifade edilen köşe yazısında, durum tespiti gerçekleştirilmesinin ardından, arada mevcut bulunan 200 bin Türk Lirası civarındaki farkın tabi ki vergi cezası olarak tahsil edileceği belirtildi.

Öte yandan Maliye Bakanlığı’nın son yıllarda, banka kredisi tutarı ile tapuda görünen satış bedelini karşılaştırarak aradaki farkları kişi bazlı araştırıp, geçmişe yönelik ceza tahsili gerçekleştirdiğinden de bahsedilen yazıda, şimdilerde ise satış işlemi gerçekleştirilmeden önceki işlemlerde, internet ilanlarında ya da tapu satış değerlerinde karşılaştırma yaparak kontrol edilebilir hale getirdiği de anlatıldı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.