Bunlara Dikkat: İskansız Evde Oturmanın 5 Riski!

İskansız Evde Oturmanın 5 Riski!

İnşaatı bitmiş, tamamlanmış her yapının kesinlikle iskan belgesinin olması gerekmektedir. İskansız evde oturmanın pek çok riski bulunmaktadır.

İnşaatın tamamlanma tarihi, tapu kaydı, tapu adresi, bağımsız bölüm varsa bu bölümlerin cinsleri ve numaraları, arsa payları, arsanın metrekaresi ve mal sahiplerinin gösterildiği belgeye iskan denilmektedir. Ancak iskan belgesi olmayan bir çok sayıda risk barındırmaktadır.

İskansız Evde Oturmanın 5 Riski!

1.İskansız Evin Satışı

İskansız ev satışı olur mu? Bu sorunun cevabı evet. Fakat iskan ruhsatı olmayan kat irtifak tapulu yapılardan ev satın alan vatandaşlar, imar mevzuatı kapsamında bir takım kamu hizmetlerinden yararlanmaları mümkün değildir.

2.İskansız Evin Kiralanması

İskansız evlerin kiralanması da mümkündür. Yasada böyle bir madde bulunmamaktadır.

3.İskansız Ev için Doğalgaz, Su ve Elektrik Aboneliği

İskanı olmayan evler bunlardan ne yazıkki yararlanamıyor.

Doğalgaz abonelik taleplerinde bağımsız bölüm maliki yapının yahut tesisin maliki veya söz konusu kişilerin temsilci olarak tayin ettiği kişiler gerçekleştirilmektedir. Abonelik talebinin uygun görülmesi halinde de Abone Bağlantı Sözleşmesi imzalanır ve bedeli tahsil edilir.

Su abonelik işlemlerinde yapı kullanma izin belgesi yani iskan ruhsatı talep ediliyor.

Benzer şekilde iskansız eve elektrik aboneliği de mümkün değil.

4.İskansız Ev için İnternet

İskansız evlere internet bağlanıyor mu sorusunun cevabı hayır. Çünkü ruhsat olmayan binalara hat çekilmemektedir. Fakat numaratajın yapılması durumunda internet aboneliği mümkündür. Bu durumda vatandaşların abonelik almak istedikleri firma ile iletişim kurmaları gerekmektedir.

5.İskanı Olmayan Eve Kredi

İskanı ruhsatı olmayan evler için bankalar kredi vermek istemiyorlar. Konut kredisi başvurusunda istenilen belgeler arasında iskan ruhsatı da olabiliyor. Bu durumda evin iskanının olup olmadığı kontrol ediliyor. Tapusu olan evler bankalar için önemlidir ve kredi çıkması bu durumda daha yüksek ihtimaldir.

Yapılan son düzenlenemelerde iskansız evinize imar alabilirsiniz. Ancak bunun için öncesinde başvuru yapmış olmanı gerekiyor. Eğer başvurunuzu yaptıysanız iskan almanız çok daha kolay. Tek seferlik çıkarılan imar barışı sayesinde imarı olmayan evler imar alabilecek duruma geldi. Ancak belirttiğimiz gibi bu sadece tek seferlik yapıldı. Bu nedenle başvurunuzu tamamlamış ve aralık ayı sonuna kadar da ödemenizi tamamlamış olmanız gerekiyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.